KLIKNĘŁA W LINK I STRACIŁA PIENIĄDZE

Policjanci apelują, aby nie podawać danych z karty płatniczej i nie otwierać linków nadesłanych przez obce osoby. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Przestępcy w ten sposób mogą uzyskać dane potrzebne do zalogowania się na konto i wypłacić z niego pieniądze. Przekonała się o tym 31-letnia mieszkanka powiatu mogileńskiego, która straciła blisko 9 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie prowadzą wiele spraw związanych z oszustwami internetowymi, których często ofiarami są sprzedawcy oferujący towar na znanych serwisach aukcyjnych. Zazwyczaj ze sprzedającym kontaktuje się rzekomo zainteresowany zakupem klient, który  wypytuje o szczegóły produktu. Najczęściej kontakt nawiązywany jest za pośrednictwem komunikatora internetowego. Następnie niczego nie podejrzewający sprzedawca otrzymuje w wiadomości link, w który należy kliknąć, po czym kupujący prosi go o podanie danych z karty płatniczej, aby móc zlecić szybki przelew z pieniędzmi.

Właśnie w taki sposób została oszukana 31-letnia mieszkanka powiatu mogileńskiego. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży bluzę. Ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 31-latka kliknęła w przesłany przez kupującego link oraz podała mu dane swojej karty płatniczej, które miały umożliwić wykonanie natychmiastowego przelewu z pieniędzmi. Kiedy chwilę później kobieta zalogowała się na podany link, nastąpił z jej konta przelew  na kwotę blisko 9 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie wchodźmy w nieznane linki i nie przekazujmy swoich danych osobowych, danych kart płatniczych oraz haseł do bankowości elektronicznej. Korzystając z platform sprzedażowych zapoznajmy się z regulaminem zakupów bądź sprzedaży i nie gódźmy się na żadne odstępstwa od tego regulaminu, czy alternatywny kanał płatności. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.