SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ LEWICKĄ – RITTER

Urząd Marszałkowski w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna w Strzelnie oraz Dom Kultury w Strzelnie serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z red. Krystyną Lewicką-Ritter dziennikarką regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 (dla dorosłych) i 12:30 (dla młodzieży) w Domu Kultury w Strzelnie.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego. W ramach wydarzenia gościnnie wystąpi także Zespół “Białe Kujawy” z Zespołu Szkół CKR w Bielicach. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

A oto kilka słów od autorki.
Książka jest zwieńczeniem cyklu reportaży realizowanych przeze mnie w 2021 roku w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reporterska trasa, na którą zaproszę słuchaczy podczas wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną, wiedzie śladami wielu placówek muzealnych i izb tradycji. Odwiedzając je – poznamy dziedzictwo kulturowe subregionów etnograficznych i krain historycznych województwa kujawsko-pomorskiego. Zagościmy wszak na Kujawach, Krajnie, Pałukach, Kociewiu, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Michałowskiej i w Borach Tucholskich. Jako dziennikarka regionalistka realizowałam wszystkie reportaże z tych regionów ubrana w kujawski strój ludowy. W nim także odwiedzam teraz przyjazne miejsca i ludzi, promując swoją książkę.


Każdy z podregionów województwa kujawsko-pomorskiego – charakteryzuje się odrębnym dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, każdy posiada inny strój ludowy, odmienne zwyczaje i obrzędy, gwarę i… muzeum stojące na straży tych tradycji. Idąc śladami Oskara Kolberga, spotkamy w tych placówkach współczesnych jego naśladowców – mądrych i oddanych swej pracy Strażników Tradycji, pracujących i działających w poszczególnych kujawsko-pomorskich subregionach. I o nich także opowiem w swej gawędzie.
Krystyna Lewicka-Ritter – Wasza Kujawianka

Serdecznie zapraszamy.

Info: Miejska Biblioteka Publiczna w Strzelnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.