ZMARŁ PROF. DR HAB. JAN BOLESŁAW HANASZ

W dniu jutrzejszym o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. za śp. prof. dr hab. Jana Bolesława Hanasza, natomiast o godz. 13.00 w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz delegacji spocznie na Starym Cmentarzu w rodzinnym grobowcu.
Rodzina Hanaszów od lat związana była ze Strzelnem. Przodkowie zamieszkiwali dom przy ul. Św. Ducha 1. Historię rodziny opisał Marian Hanasz w książce pt. „Rodzina ze Strzelna. Szkice i opowieści”, która została wydana w 2017 r. Sam profesor Jan odwiedzał również Strzelno. Brał udział w Dniach Dziedzictwa Narodowego w 2017 r., gdzie w UM w Strzelnie wygłosił odczyt pt. „Od interfermometru Michelsona do detekcji fal grawitacyjnych”. 
Jan Hanasz był astronomem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu oraz profesorem hab. UMK w Toruniu. Od 1980 r. był współtwórcą toruńskiej „Solidarności” i współzałożycielem podziemnego pisma „Toruński Informator Solidarności”, a także organizatorem podziemnego Radia i TV „S” w Toruniu, stosując nowoczesne rozwiązania techniczne.
Członek Kapituły Fundacji Polcul i Honorowy Obywatel Miasta Torunia z 2016 r. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

2 myśli na temat “ZMARŁ PROF. DR HAB. JAN BOLESŁAW HANASZ

 • 24 października 2020 o 20:04
  Permalink

  Pogrzeb to nie miejsc aby promować Burmistrza na profilu fb portalu. Zero szacunku dla zmarłego profesor. Wstyd i żenada.

  Odpowiedz
  • 25 października 2020 o 00:23
   Permalink

   Burmistrza równie dobrze mogło tam nie być. Skoro był to chyba miło jest wiedzieć że reprezentant gminy uczestniczył w uroczystości.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: