MAJÓWKA W ŚWIETLE PANDEMII

W obliczu pandemii Święto Konstytucji 3 maja w Strzelnie będzie obchodzone bardzo skromnie. Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego: “O godzinie 11:00 pod pomnikiem Pamięci Pomordowanych 1939-1945 przy ulicy Kolejowej złożone zostaną zapalone znicze i wiązanki kwiatów przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzelnie, Burmistrza Strzelna oraz Wicestarostę Mogileńskiego. Złożeniu kwiatów towarzyszyć będzie modlitwa Ks. Kanonika Ottona Szymków – proboszcza naszej parafii, który pobłogosławi to doniosłe, patriotyczne wydarzenie.”

Pamiętajmy także o Święcie Flagi – 2 maja. Wywieśmy flagę, która jest symbolem naszej Polskości. Święto weszło do naszego kalendarza na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Tradycją stało się również noszenie w tych dniach kokardy w narodowych barwach. Zwyczaj ten spopularyzował śp. prezydent Lech Kaczyński i jest on kontynuowany przez prezydentów RP do dnia dzisiejszego.
Jeśli sięgnąć do historii flagi polskiej, to jej barwy wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel na polskiej fladze to symbol pochodzący od bieli orła, który jest godłem Polski, a z kolei godło Litwy stanowi biel Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Godła obu państw znajdują się natomiast na czerwonym tle.
W dniu Święta Flagi swoje święto obchodzi również Polonia i Polacy przebywający czasowo za granicą.


1 maja obchodzone jest w wielu krajach jako Święto Pracy. Zostało ustanowione w 1886 roku jako wydarzenie upamiętniające strajk robotników w Chicago. Robotnicy protestowali domagając się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i godziwych warunków pracy jak i płacy. Strajk został brutalnie stłumiony przez policję.
W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w 1890 r. Zorganizowały je związki zawodowe i partie polityczne, które wpisały do swojego programu prawa pracownicze, wśród nich była także Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego.
Natomiast w Kościele Rzymskokatolickim 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.