NOWA STAWKA I NOWY ODBIORCA ODPADÓW

W poniedziałek 20 kwietnia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której zostanie podjęta m. in. uchwała ustalająca stawkę wywozu śmieci na poziomie 22 zł/za osobę. Zmieni się również firma wywożąca odpady komunalne. Będzie nią Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie. Więcej szczegółów podamy po sesji.

W marcu w przetargu wyłoniona została firma PRE ZERO, której oferta zmusiła gminę do ustalenia stawki na poziomie 33 zł/ osobę. Z uwagi na obawę o pozostanie gminy bez firmy wywożącej odpady, radni 14 marca przegłosowali uchwałę zatwierdzającą stawkę 33 zł za osobę. Sesję poprzedzały obrady połączonych komisji, z których przeprowadziliśmy relację RELACJA Z KOMISJI DOTYCZĄCEJ PODWYŻKI OPŁAT ZA ŚMIECI KOMUNALNE

Dla burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego i radnych stawka był nie do przyjęcia i 31 marca przetarg został unieważniony, o czym pisaliśmy w artykule PRZETARG NA ŚMIECI UNIEWAŻNIONY.

Podczas jutrzejszej sesji podjęta zostanie również uchwała o likwidacji Szkoły Podstawowej w Ciechrzu.

8 komentarzy do “NOWA STAWKA I NOWY ODBIORCA ODPADÓW

 • o czym do mnie piszesz jak to nie do przyjęcia była stawka 33zł jak wszyscy prawie jednogłośnie to klepli

  Odpowiedz
 • No właśnie. Przegłosowali uchwalili a potem stwierdzili, że cena nie do przyjęcia. Mam swoje zdanie na ten temat. Głupie tłumaczenie.

  Odpowiedz
 • Burmistrz czekał do ostatniej chwili z przetargiem i ktoś musiał wygrać a radni zamiast się sprzeciwić to jeszcze klepli Dlaczego nie było przetargu zorganizowanego wcześniej tylko na ostatnia chwile w jeziorach obsługuje kleczew i sobie chwalą tu powinien ewidentnie odpowiedzieć za ten błąd burmistrz.

  Odpowiedz
 • Panie Piotrze !
  Czytając niektóre Pańskie wpisy zastanawiam się, czy terminował Pan u Choleckiej, Pereiry czy kogoś innego z TVP Info? Pytam, gdyż tak jak oni, tworzy Pan równoległą rzeczywistość. Proszę się wsłuchać w publikowane przez siebie wypowiedzi p. Burmistrza i radcy prawnego urzędu mecenasa Skwierczyńskiego podczas połączonych komisji Rady Miejskiej oraz wywiadu, który przeprowadził Pan z Burmistrzem Strzelna 20.03.2020 r. Wniosek z nich płynący jest jeden – nie ma możliwości by stawka była inna niż ta ustalona w przetargu. Jeszcze 24 marca zmieniono część zapisów uchwały z 12 marca (nie 14.03.), kiedy ustalono 33 zł od osoby.
  Do końca marca wywóz zapewniała firma PreZero nie było zatem (jak Pan pisze) obawy, że gmina pozostanie bez firmy wywożącej śmieci. Od 12 marca byłoby mniej więcej tyle samo czasu co obecnie by przeprowadzić negocjacje. Mało tego w kwietniu nie obowiązywałaby stawka 33 zł – uchwała nie została uchylona. Można podejrzewać, że osoby, które wpłaciły jak Pan sugerował 14 zł od osoby będą miały 19 zł zaległości w stosunku do budżetu gminy. Wtedy możliwa jest procedura umorzenia wynikająca z ordynacji podatkowej (o ile pamiętam art. 64 i 67). Nie jest ona jednak obligatoryjna, a wnioskodawca musi przedstawić odpowiednie dokumenty.
  Panie Piotrze!
  Czytając Pański komentarz do własnego wpisu odnoszę wrażenie, że mimo wielu dyskusji nie rozumie Pan, a może nie chce zrozumieć istoty przetargu ograniczonego, w którym nie ma „dogadywania się”. W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zamawiający określa warunki przeprowadzenia zamówienia publicznego w tej formie. Oferent składa swoją ofertę (wraz z wymaganymi dokumentami), w zamkniętej kopercie, którą otwiera komisja przetargowa i dokonuje oceny złożonych ofert wg ustalonych przez zamawiającego kryteriów. Kto uzyska najwięcej punktów wygrywa.
  W świetle tego co napisałem powyżej, Pańskie stwierdzenie iż: „Trochę burmistrz został więźniem uczciwego podejścia” jest delikatnie mówiąc kuriozalne. Burmistrz nie miał żadnej możliwości dogadywania się z kimkolwiek. Chyba, że chciałby się udać na wypoczynek na koszt podatników.
  W moim przekonaniu Burmistrz stał się „więźniem” własnego braku wyczucia- co jest ważne, a co ważniejsze oraz postawienia konkretnych warunków przetargu (mówiłem o tym na połączonych komisjach RM). Podpisując umowę w ubiegłym roku wiadomo było, że termin jej obowiązywania upływa z końcem lutego bieżącego roku. Trzeba było zatem odpowiednio wcześnie zająć się przygotowaniem nowego postępowania przetargowego (październik, listopad 2019 r.). Ale wtedy ważniejszy był Jarmark Bożonarodzeniowy czy wybór Osobowości Roku (nawiasem mówiąc, gdybym potrafił wytypować numery w Toto Lotku, tak jak wytypowałem zwyciężczynię, dziś leżałbym na jakiejś pięknej wyspie i odcinał kupony od wygranej). Przetarg ogłoszono 28 stycznia – termin złożenia ofert to 04 marca przedłużony do 05 marca czyli po upływie umowy podpisanej w roku ubiegłym.
  Panie Piotrze!
  Osobiście cieszę się, że dzięki radnym i opinii publicznej koszt wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych został obniżony o 30 % w stosunku do pierwotnej wersji – z 12 marca 2020 r. Oby kolejny przetarg, który trzeba przeprowadzić do końca czerwca był jeszcze korzystniejszy. Im większa rodzina tym bardziej odczuwalna obniżka ceny.

  Z poważaniem

  Piotr Pieszak

  Odpowiedz
 • Jak wszędzie to wszędzie. A co tam.

  Piotr Pieszak , a co ma osobowość roku to śmieci ? Wygrał ten co wysłał najwięcej SMS – ów. Jeśli Pan chce to mogę Panu wysłać wyniki. Aby mieć czyste ręce wynajęta została firma zewnętrzna, to duży kontrakt to chyba ok ? Próbuje się wmawiać ludziom że ktoś oprócz firmy wywożącej odpady chciał przekręcić mieszkańców. Pan też tak twierdzi. Nie doczytałem czy nowy dostawca będzie odbierał odpady w godzinach wczesnorannych, ale tego się jutro dowiemy na sesji. Teraz już nie wiem czy to dobrze że mamy niższą stawkę czy nie ? A jak koledzy zareagowali na Pana głosowanie na nie. Wiedział Pan że muszą zagłosować za bo nikt nie weźmie odpowiedzialności za zaleganie śmieci? Trochę to jest robienie kapitału politycznego na śmieciach:)

  Odpowiedz
 • Mam takie ogólne spostrzeżenia i jeżeli Pan Pieszak lub Pan Posłuszny byliby w stanie mi co nie co rozjaśnić w tym temacie, to byłbym bardzo wdzięczny.

  1. Cytat: “Można podejrzewać, że osoby, które wpłaciły jak Pan sugerował 14 zł od osoby będą miały 19 zł zaległości w stosunku do budżetu gminy.” – jak to się ma do oficjalnej informacji z https://strzelno.pl/2020/04/01/odpady-komunalne-harmonogram-i-stawki/ że należy uiścić 14 zł za osobę jako zaliczkę? W takim razie Gmina wprowadza nas w błąd, a potem posądza o niedopłatę? Czy z wiązku z wprowadzeniem stawki (bo tak chyba będzie) 22 zł, to za miesiąc marzec będzie trzeba dopłacić po 8 zł od każdego mieszkańca?

  2. Czy Gmina ma obowiązek informowania o zmianie stawek za wywóz śmieci? Nie każdy jednak posiada teraz dostęp do internetu lub też nie każdy śledzi takie strony ja ta, czy też oficjalną stronę gminy.

  3. Czy w związku z przepisem art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, zgodnie z którym w razie zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty konieczne jest złożenie nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości, powinniśmy to robić po przejściu z 8 zł na 14, potem z 14 na 33 i z 33 na 22? Druga sprawa, czy ktokolwiek to zrobił i jak w obecnej sytuacji związanej z ograniczeniem dostępu do Urzędu Miasta można to załatwić w miarę szybko?

  4. Kto odbierze śmieci w drugiej połowie kwietnia?

  Byłbym wdzięczny za rozwianie poyższych wątpliwości.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.