WAŻNE INFORMACJE W SPRAWIE OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Rozpoczęły się zimowe ferie, a wraz z nimi wyjazdy . Często rodzicie korzystając z urlopu wyjeżdżają także ze swoimi dziećmi.
Pamiętajmy, że nie ma obowiązku meldunkowego w hotelach i pensjonatach, więc nie musimy już pokazywać swojego dowodu, a tym bardziej przyzwalać na jego kopiowanie.
Często jeszcze zdarza się, że jesteśmy proszeni o pozostawienie dowodu lub innego dokumentu tożsamości np. w wypożyczalniach sprzętu zimowego. Nie róbmy tego, ani też nie pozwólmy na kopiowanie dokumentu. Powołajmy się na ustawę o dokumentach publicznych i podajmy tylko dane kontaktowe. Zawsze możemy zapłacić kaucję za wypożyczony sprzęt.
Zgodnie z ustawą o dokumentach publicznych z lipca 2019 r., również firmy nie mogą kopiować dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu czy legitymacji, jeśli nie jest to prawnie uzasadnione, np. w przypadku pobytu w szpitalu, przychodni, czy urzędzie.
Pamiętajmy również by nie przesyłać skanów dokumentów przez Internet żadnym instytucjom, a gdy jest to konieczne, zapytajmy, w jakim celu mamy podać dane i w jaki sposób będą one wykorzystywane.
Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2019 r. wyniosła 63,3 mln zł., dlatego bądźmy czujni i chrońmy nasze dane.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.