INTERPELACJA W SPRAWIE PRZECIWDZIAŁANIA I WYKRYWANIA PRZESTĘPSTW ŚRODOWISKOWYCH

Szanowni Państwo!


Pod koniec kwietnia dwójka sprawców zdewastowała siedlisko kormoranów na Jeziorze Tonowskim w Gminie Janowiec Wielkopolski (Powiat Żniński). Tylko dzięki szybkiej i profesjonalnej pracy żnińskich policjantów oraz zgromadzonego przez nich materiału dowodowego – tym razem udało się zatrzymać podejrzanych. Niemniej jednak jak podkreśla Poseł Magdalena Łośko „W wielu podobnych przypadkach nie udaje się namierzyć sprawców. Dotyczy to czynów przeciwko zwierzętom i środowisku. Od wielu miesięcy apeluję do rządu o wprowadzenie monitoringu elektronicznego wód oraz rozważenie możliwości przygotowania projektu ustawy, który umożliwiłby przekazywanie części środków z kar za przestępstwa środowiskowe bezpośrednio do samorządów”.


Celem propozycji Poseł jest wyposażenie samorządów w środki służące działaniu prewencyjnemu (monitoring elektroniczny wód, kamery, fotopułapki), dzięki czemu można będzie nie tylko przeciwdziałać ale i szybko wykrywać tego typu przestępstwa.


W związku z zaistniałą sytuacją Poseł Magdalena Łośko zwróciła się do Ministrów Infrastruktury oraz Klimatu i Środowiska z ponownymi interpelacjami, w których to proponuje przygotowanie i przyjęcie rozwiązań, które umożliwiłby przekazywanie części środków z kar bezpośrednio do samorządów. – Biuro Poselskie Magdaleny Łośko,

TREŚĆ INTERPELACJI:

Szanowny Panie Ministrze!
Pod koniec kwietnia br. nieznani sprawcy zdewastowali siedlisko kormoranów na Jeziorze Tonowskim w Gminie Janowiec Wielkopolski (Powiat Żniński). Zniszczono 100 gniazd, sprawcy dodatkowo zabili ok. 300 piskląt i uszkodzili kilkadziesiąt jaj.
Sprawa została zgłoszona do Prokuratury przez społeczników, a dzięki szybkiej i profesjonalnej pracy żnińskich policjantów oraz zgromadzonego przez nich materiału dowodowego – tym razem udało się zatrzymać sprawców przestępstwa, którzy usłyszeli już zarzut naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczący uśmiercenia zwierząt (za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności).
Niestety w wielu podobnych przypadkach nie udaje się namierzyć sprawców. Dotyczy to zarówno przemocy wobec zwierząt (naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt), jak i zanieczyszczenia środowiska i wód (ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej). Od wielu miesięcy apeluję do rządu o wprowadzenie monitoringu elektronicznego wód oraz rozważenie możliwości przygotowania projektu ustawy, który umożliwiłby przekazywanie części środków z kar za przestępstwa środowiskowe bezpośrednio do samorządów – po to, aby samorządy mogły finansować za nie działania prewencyjne (monitoring elektroniczny wód, kamery, fotopułapki) w celu przeciwdziałania i szybkiego wykrywania przestępstw środowiskowych (przeciwko zwierzętom i środowisku).
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  • Czy Ministerstwo Infrastruktury rozważy możliwość przygotowania projektu ustawy, który umożliwiłby przekazywanie części środków z kar bezpośrednio do samorządów – w celu przeciwdziałania i szybkiego wykrywania przestępstw środowiskowych (przeciwko zwierzętom i środowisku)?
  • Jakie inne działania mające na celu sprawniejsze wykrywanie przestępstw środowiskowych (przeciwko zwierzętom i środowisku) podejmie Ministerstwo Infrastruktury?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.