STOWARZYSZENI POZARZĄDOWE MOGILNO ZOSTAŁO NOMINOWANE DO NAGRODY SUPER GŁOS

Z wielką radością informujemy, że Stowarzyszeni Pozarządowe Mogilno jedna z 12 organizacji wyłonionych spośród 180 grup uczestniczących w akcji Masz Głos w edycji 2022 zostało nominowane do nagrody SUPER GŁOS. Kapituła doceniła organizację za “wzmacnianie sektora społecznego w powiecie mogileńskim i dążenie do stworzenia stałej siedziby na potrzeby tego środowiska”.

“Bardzo dziękujemy za nominacje. Dziękuj wszystkim naszym członkom za nieustanne działanie. To nasza wspólna nagroda” – mówi Prezes Stowarzyszenia Jarosław Gębala.

Historia Pozarządowego Mogilna (jeszcze bez oficjalnej nazwy) rozpoczęła się w 2021 roku kiedy to postawiliśmy sobie za cel integrowanie środowiska NGO w powiecie mogileńskim. Po wielu działaniach takich jak Wtorki z NGO – akcja informacyjna o organizacjach, targach organizacji i konferencji NGO powiatu mogileńskiego na jesień 2021 roku powstała grupa nieformalna Pozarządowe Mogilno (została uruchomiona prywatna grupa na mesengerze oraz oficjalny profil na FB).

 Pierwsze oficjalne działania, które realizowało Pozarządowe to comiesięczne spotkania dla członków organizacji z powiatu mogileńskiego pod nazwą Kawa z NGO – każde spotkanie było moderowane przez trenerkę Monikę Jurkiewicz i dotyczyło innego tematu dotyczącego pracy w III sektorze a w grudniu 2021 roku z inicjatywy PM odbyło się spotkanie świąteczno-integracyjne.

 1 lutego 2022 roku odbyło się najważniejsze wydarzenie dla naszej organizacji jakim było zebranie założycielskie i sformalizowanie w formie Stowarzyszenia Pozarządowego Mogilna – nazwa i logotyp zostały wybrane przez członków ngo z powiatu po przez głosowanie na grupie. W zebraniu założycielskim wzięło udział 30 osób (w większości reprezentujących inne organizacje, w tym 7 radnych Gminy Mogilno). Stąd przedstawiamy się jako “miejsce wspólnych spraw organizacji z powiatu mogileńskiego”.

 Jeszcze przed wpisem do KRSu luty przyniósł wyzwanie w postaci pomocy uchodźcom z Ukrainy. Prezes Jarosław Gębala oraz ówczesny Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Radosław Nowak prowadzili jako wolontariusze przez pierwszy miesiąc Powiatowy Punkt Zbiórki i wydawania darów dla uchodźców. Po “stabilizacji” sytuacji wróciliśmy na planowany wcześniej tor działania. Cel, który na 2022 rok został postawiony to powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych w Mogilnie i dalsza integracja środowiska NGO. Każdy kolejny miesiąc przynosił kolejne spotkania i działania. Spotykaliśmy się z przedstawicielami władz samorządowych i lokalnymi przedsiębiorcami. Odwiedziliśmy także COP w pobliskim Żninie, aby poznać możliwości i specyfikę prowadzenia takiego miejsca w małej miejscowości. Dzięki tym spotkaniom uzyskaliśmy deklarację o korzystaniu z sal konferencyjnych i biura Starostwa Powiatowego oraz Mogileńskiego Domu Kultury. Jednak mamy nadzieję, że to rozwiązanie będzie czasowym i w końcu powstanie prawdziwe miejsce dla ludzi czynu. Dlatego nie czekając z założonymi rękoma próbujemy pozyskać środki z zewnątrz na wynajem lokalu i stworzenie takiego miejsca. Nasze działania w tym temacie wpierali koordynatorzy ogólnopolskiej akcji Masz Głos Iwona i Jacek Janiccy, której byliśmy uczestnikami.

 Jako organizacje gminy Mogilno złożyliśmy także wniosek o powołanie gminnej RDPP, która ma mieć na celu rozwijanie obecnej formy Centrum i budowanie dalszej współpracy. Braliśmy udział w szkoleniach w tym temacie, aby poznać specyfikę takiej rady.

 Latem wspólnie z Radą Osiedla nr 1 w Mogilnie byliśmy gospodarzem Pikniku Rodzinnego dla mieszkańców Mogilna, który zgromadził blisko 500 uczestników.

 We wrześniu 2022 w Mogilnie zorganizowaliśmy Konferencję Organizacji Pozarządowych, w której wzięło udział 57 członków organizacji. Każdy z uczestników mógł wybrać 3 tematy warsztatów, które prowadziło 9 trenerów z całej Polski. Rozmawialiśmy o konsultacjach społecznych, sieciowaniu, współpracy ngo z mediami, współpracy ngo – szkoła czy cyfrowych narzędziach rozwoju organizacji. W otwarciu wydarzenia uczestniczyli także przedstawiciele JST. Warto dodać, że finansowo organizacje wydarzenia wsparli: Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostwo Powiatowe, wszystkie 4 Gminy naszego powiatu, LGD Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego, Fundacja Ekspert Kujawy, Pracownia W3M oraz prywatni partnerzy.

Rok 2022 to także udział naszych członków w wielu szkoleniach w całej Polsce, uroczystościach, wizytach studyjnych, heppeningach, targach, forach, nawiązanie współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Mogilnie oraz podmiotami prywatnymi. 

W 2022 roku pozyskaliśmy 4 granty na nasze działania. 

W 2023 pozyskaliśmy już 3 granty na blisko 20 000 zł. Jesteśmy w trakcie dopinania stałej współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Gnieźnie oddział w Mogilnie.

Nasz profil na FB pełni rolę swoistej tablicy informując i relacjonując wydarzenia organizacji z powiatu mogileńskiego.  

 Jako członkowie PM od zebrania założycielskiego spotkaliśmy się w sumie na 8 zebraniach/spotkaniach omawiając wszystkie działania (plus spotkania Zarządu, setki wysłanych wiadomości na grupie i maili).

 Zarząd Stowarzyszenia tworzą:

• Jarosław Gębala – Prezes Zarządu

• Kinga Woroch – Wiceprezes Zarządu

• Radzym Jankiewicz – Członek Zarządu

Jeden komentarz do “STOWARZYSZENI POZARZĄDOWE MOGILNO ZOSTAŁO NOMINOWANE DO NAGRODY SUPER GŁOS

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.