ODZYSK I RECYKLING ZUŻYTYCH OPON

Grupa RECYKL w porozumieniu z gminami planuje zorganizować ogólnopolską akcję odzysku i recyklingu zużytych opon skierowaną głównie do rolników.

Proszę, aby osoby posiadające stare opony, które chciałyby przekazać  do utylizacji, zgłaszały ten fakt do Sołtysów.

W zgłoszeniach proszę podać orientacyjną liczbę i rodzaj posiadanych  opon oraz lokalizację.

Zbiórka zostanie zrealizowana pod warunkiem ogłoszenia przez NFOŚiGW dofinansowania w ramach  wsparcia unijnego programu LIFE.

Twórcą projektu pt. „Plan efektywnego podnoszenia świadomości społecznej dla wdrażania GOZ w zakresie wykorzystania materiałów z recyklingu opon w środowisku miejskim” jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU)

Według danych z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), Polska należy do czołowych producentów opon w Europie. Każdego dnia produkuje się ich 120 tys. sztuk, a rocznie zakłady w Polsce opuszcza ponad 35 mln opon.

Przedstawiciele IETU twierdzą, że bodźcem do udziału w projekcie RE-PLAN CITY LIFE był fakt, że w krajowym systemie gospodarki odpadami, recykling odpadów zużytych opon wynosi zaledwie ok. 35%. Opony są w większości poddawane termicznemu przekształcaniu w cementowniach. Z punktu widzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), potencjał surowcowy opon jest marnowany.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 30 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.