WYSTAWA PRAC JANA HARASIMOWICZA

W sobotę, 11 lutego w Izbie Kujawskiej im. Jerzego Wojciecha Szulczewskiego w Ciechrzu odbyła się wystawa prac rzeźbiarskich lokalnego artysty, Honorowego Obywatela Miasta Strzelna z 2014 r., Jana Harasimowicza, nagrodzonego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pan Jan pochodzi z Wileńszczyzny, do Strzelna przyjechał natomiast w 1973 roku, gdzie rozpoczął służbę dla mieszkańców Strzelna, jako magister farmacji.

Pan Jan, to bardzo miły i uczynny człowiek. Zainspirowany sztuką romańską wykonał wiele rzeźb i namalował wiele obrazów, nawiązujących do romańskiego Strzelna. W jego pracach można również odnaleźć motywy ludowe, sakralne oraz medyczne. Zaprojektował m.in. wojów, którzy zdobią Wzgórze Św. Wojciecha, a także przydrożne kapliczki, rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego, i wiele płaskorzeźb zdobiących ściany domów, wśród kolekcjonerów na całym świecie. Za znaczny wkład w rozwój kultury polskiej 18 grudnia 2008 r. został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, medalem nadawanym osobom wyróżniającym się w sposób szczególny w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Medal jest odznaczeniem prestiżowym, honorującym najwybitniejsze postaci świata kultury lub postaci mające na tym polu szczególne zasługi. Pan Jan opowiedział o swoich pracach, wręczył również symboliczne statuetki Pani Urszuli oraz Panu Jackowi Sech. Złożył także serdeczne podziękowania na ręce Burmistrza Strzelna za wszelką pomoc, a przede wszystkim za obecność. Burmistrz Dariusz Chudziński powiedział, że jest pasjonatem prac Pana Harasimowicza.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.