OSZUKANE METODĄ NA BLIKA

Mogileńscy policjanci odnotowali w zeszłym tygodniu 2 oszustwa metodą na „Blik-a”. W jednym przypadku oszust w trakcie rozmowy telefonicznej podał się za pracownika znanego banku, natomiast w drugim przestępca wykorzystał do tego celu popularny komunikator Messenger. Pokrzywdzone kobiety straciły łącznie 13 tysięcy złotych.

Oszustwo na „Blik-a” to bardzo popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy, aby wyłudzić pieniądze. Oszuści pokonując zabezpieczenia, uzyskują dostęp do aplikacji
i komunikatorów internetowych, następnie podszywając się za użytkownika proszą znajomych tej osoby o pożyczenie pieniędzy i przesłanie kodu do płatności usługą BLIK
. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie. Ostatnio przestępcy zmodyfikowali tę metodę i podają się za pracowników banku, po czym dzwonią z numeru, który wyświetla się jako oficjalna infolinia banku.

Niestety w zeszłym tygodniu dwie mieszkanki powiatu mogileńskiego dały się zwieść namowom oszustów. Kobiety w wieku 30 i 37-lat straciły łącznie 13 tysięcy złotych. 

Policjanci apelują do osób, które korzystają z płatności BLIK-iem, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomej lub znajomego. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu – a nie oszustowi – przekazujemy pieniądze.

Pamiętajmy także, że prawdziwi pracownicy banków nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych. Jeśli dzwoni do nas osoba podająca się za pracownika banku i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych, czy zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze – z cała pewnością ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM. Uwaga – podczas rozmowy z oszustem na naszym telefonie może być także widoczny oficjalny numer infolinii banku.

O próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

st. asp. Tomasz Bartecki

rzecznik prasowy KPP w Mogilnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.