PRZETARG NA PRZEBUDOWĘ I REMONT POMIESZCZEŃ DOMU KULTURY W STRZELNIE

Dom Kultury w Strzelnie ogłosił przetarg na „przebudowę, remont pomieszczeń na parterze budynku DKS”! Otrzymana dotacja z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozwoli nam na dostosowanie naszej obecnej siedziby pod panujące dzisiaj standardy.

Ostatni większy remont został przeprowadzony w 2014 roku. Wówczas wymieniono pokrycie dachowe oraz zaadaptowano poddasze. Niestety, remont został przeprowadzony w sposób bardzo oszczędny. Prace nie objęły wnętrz na parterze, które obecnie są w złym stanie technicznym. Pominięto również problem złej izolacji i braku ocieplenia stropu sali widowiskowej. Przez źle wykonane wcześniejsze przebudowy sala posiada fatalną akustykę. Brak ocieplenia natomiast skutkuje utrudnionym użytkowaniem sali w porze jesienno-zimowej. Kotara mechaniczna nie działa, stan instalacji elektrycznych budzi obawy, a ściany swoim wyglądem pozostawiają wiele do życzenia.

Dzięki wsparciu Gminy Strzelno, na przełomie 2019 i 2020 roku przygotowano koncepcję oraz projekt przebudowy Sali widowiskowej oraz łazienek, którą dla DKS zrealizowała firma AM Project Adama Majewskiego z Bydgoszczy.

Początkowo przygotowany przez nas wniosek nie otrzymał dofinansowania. Zabrakło niespełna 3 punktów. Regulaminowy próg był ustalony na poziomie 70 punktów, ale ze względu na wysoki poziom złożonych wniosków podniesiono go do poziomu 85 punktów. DKS uzyskał niespełna 82 punkty. Dzięki wsparciu Poseł Ewy Kozaneckiej i napisanym przez zespół Domu Kultury odwołaniu udało się otrzymać dofinansowanie w trybie odwoławczym.

Wsparcie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozwoli rozpocząć kompleksowy remont, który doprowadzi do unowocześnienia historycznych przestrzeni DKS. Uda nam się zająć największym aktualnie problemem czyli przestrzenią sceny.

Dotychczas istniejąca scena zostanie rozebrana, a w jej miejsce powstanie nowa, wykonana na podstawie żelbetonowej i legarach drewnianych. Będzie ona nieco większa i mocniejsza od aktualnie istniejącej wyłącznie drewnianej. Dodatkowe wejścia powstaną z przodu sceny, po prawej i lewej stronie. Z paneli akustycznych wykonane zostaną nowe wykończenia ścian oraz sufit. Wymienione zostaną wszystkie instalacje elektryczne (przewody, gniazda) oraz powstanie nowa rozdzielnia elektryczna zlokalizowana na scenie. Zdemontowane zostaną stare kaloryfery, a w ich miejscu zainstalowane zostaną nowe. Całość zostanie wykończona systemem kotar scenicznych. Zostanie zamontowana nowa kurtyna z elektrycznym systemem rozsuwania. Nad sceną zawieszone będzie nowe oświetlenie podstawowe oraz mobilne kratownice do podwieszania oświetlenia scenicznego.  Dodatkowo do przestrzeni pod sceną zostanie doprowadzona instalacja elektryczna i grzewcza oraz wykonana zostanie posadzka z terakoty, by przestrzeń piwnicy służyła w przyszłości jako magazyn sprzętu.
Celem strategicznym projektu jest zapewnienie optymalnych warunków infrastrukturalnych Domowi Kultury w Strzelnie do prowadzenia działalności statutowej obejmującej m.in. edukację kulturalną, wychowanie przez sztukę, upowszechnianie różnych dziedzin sztuki – zarówno profesjonalnej jak i amatorskiej – oraz realizację kulturalnych inicjatyw społeczności lokalnej.

Już w 2019 roku, podczas diagnozy w ramach projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” usłyszeliśmy od mieszkańców, że należy podjąć działania zapewniające placówce możliwość doposażenia się oraz dostosowania przestrzeni do nowoczesnych standardów prowadzenia działalności kulturalnej. Sukcesywnie z tego zobowiązania się wywiązujemy. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt zakupu instrumentów, nagłośnienia i lamp scenicznych, wymieniono drzwi wejściowe do budynku oraz wyremontowano podłogę w korytarzach.

info: Dom Kultury w Strzelnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.