WTORKI Z NGO – STOWARZYSZENIE WIDZĄCYCH WIĘCEJ

Nazwa organizacji: Stowarzyszenie Widzących Więcej

Prezes Zarządu Głównego: Małgorzata Ciechanowska-Florczyk

Zakres działalności – Powstaliśmy w lipcu 2019 roku. Działamy na rzecz Dorosłych Dzieci Alkoholików, Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych oraz Ofiar Przemocy. Bierzemy czynny udział w budowaniu świadomości na temat uzależnień i profilaktyki przeciw uzależnieniowej. Organizacja została założona na potrzeby społeczeństwa, ponieważ osoby, które wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych przez swoje dorosłe życie idą z ogromną traumą, o której w Polsce wciąż się milczy – Stowarzyszenie założyliśmy po to aby dać im głos i ich wysłuchać. Obnażamy przemoc, która często nie jest uważana za przemoc np. karanie milczeniem przez rodziców czy toksyczne zawstydzanie.

Trzy najważniejsze zrealizowane działania:

  1. Konferencja w Szczecinie (na ponad 100 osób) utrzymana w tematyce Dorosłych Dzieci Alkoholików i terapii, które mogą pomóc w lżejszym życiu. W konferencji uczestniczyli Reprezentanci Urzędu Miasta Szczecin, Pracownicy Ośrodków Terapii Uzależnień i Ośrodków Pomocy Rodzinie, Reprezentanci Lokalnych Organizacji Pozarządowych działających w podobnych tematach oraz lokalna społeczność. Konferencja poprowadzona była przez najlepszych specjalistów w dziedzinie psychologii i psychoterapii w Szczecinie.
  2. Uruchomienie Zdalnych Grup Wsparcia dla Podopiecznych w dobie pandemii – kiedy podczas kwarantanny świat zapomniał o ofiarach przemocy uwięzionych ze swoimi oprawcami w domach i osobach z syndromem DDA i DDD, którzy przez pandemię przerwali terapię my dbaliśmy, żeby mieli szansę przetrwać ze swoimi demonami w głowie. Obecnie w grupach uczestniczy ok. 80 Podopiecznych.
  3. Stworzenie serii autorskich warsztatów, które realizowane są w oparciu o umiejętności, z którymi osoby z syndromem DDA i DDD mają największy problem np. asertywność czy stawianie granic. Warsztaty powstawały w oparciu o wiedzę specjalistów z zakresu psychologii, terapii uzależnień oraz psychoterapii.

Jak widać jesteśmy specyficznym Stowarzyszeniem, które swoim działaniem bardziej przypomina zdalny ośrodek psychoedukacji. Poza tym ogromną uwagę skupiamy na naszych Wolontariuszach. W ramach wolontariatu zapewniamy im stałą opiekę specjalistów oraz szkolenia i warsztaty wewnętrzne. Poza tym ich ścieżka w Stowarzyszeniu jest szczegółowo i silnie oparta o to co chcieli osiągnąć przychodząc do nas. Jesteśmy jedną z przodujących Organizacji, która stworzyła przestrzeń do zdalnego wolontariatu o czym miałam okazję mówić jako ekspert ds. wolontariatu na szkoleniu dla koordynatorów wolontariatu z całej Polski, organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci w Warszawie.

Opracowania Jarosław Gębala

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.