ZIELNIK KUJAWSKI – SPOTKANIE Z NATURĄ

Wczoraj 13.06. uczestnicy spaceru poznawali tajemnice leśnego runa w Miradzu. Z zielonych traw wyglądały na nich gwiazdnice trawiaste, przetacznik i pępawa zielona. W słońcu złociły się jaskry i komonice zwyczajne. W łanach szumiących traw na leśnych drogach rosły: groszek czerwieniejący i wyka płotowa. Glistnik i niecierpek drobnokwiatowy nie są już zagadką. Poznali i oznaczyli wiele cennych roślin, które skrywa las.

Przy okazji słuchali śpiewu ptaków i szumu liści. Wszyscy wrócili zrelaksowani i zadowoleni ze spaceru po pięknym lesie. Zajęcia prowadziła pomysłodawczyni Zielnika kujawskiego Joanna Małaczek, która młodym zielarzom rozdała pierwsze opublikowane opowiadanie propagujące wiedzę o życiu i obyczajach w neolicie -„Dary natury”, tak zatytułowane jest premierowe opowiadanie, które opowiada o ziołach i roślinach zbieranych ponad 5000 lat temu, z których sporządzano posiłki. Dzieci podczas rozmowy z Akią i jej mamą poznają nazwy roślin, natomiast z kolorowanek dowiadują się jak wyglądały.

Opowiadanie wydrukowano ze środków Starostwa Powiatowego w Mogilnie. Szczególne podziękowania należą się panu Staroście Marianowi Mikołajczakowi. W przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie w świetlicy w Sławsku Dolnym dzięki uprzejmości Barbary Śmigiel. Uczestnicy warsztatów będą oznaczać i opisywać zebrane i zasuszon rośliny. Przypomnijmy, że do tej pory odbyły się trzy spacery- pierwszy po polnych drogach w Stodołach i dwa w Miradzu. Zdjęcia wykonał Jarosław Narbut.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: