MANDAT 500 ZŁ ZA SPACER Z PSEM BEZ SMYCZY.

10 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące „zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia”. Za spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym może grozić surowy mandat. W skrajnych przypadkach wyniesie nawet 500 zł.

Od 10 kwietnia wyprowadzenie psa na spacer bez zachowania odpowiedniej ostrożności może się skończyć surowym mandatem. Nowe przepisy przewidują bowiem podwyższenie mandatu za brak zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia. Minimalny mandat za tego typu występek będzie w wynosić od 50 do 250 zł.

Na jeszcze większe ryzyko narażają się właściciele psów uznanych za niebezpieczne. W tym wypadku np.  spuszczenie takiego zwierzęcia ze smyczy w miejscu publicznym będzie zagrożone mandatem w wysokości nawet 500 zł. Powód? Funkcjonariusze policji będą mogli uznać zachowanie właściciela za sprowadzenie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Taka sama kara może grozić za brak kagańca. 

Na grzywnę narażeni będą też ci, którzy przewożą zwierzę bez zabezpieczeń środkami komunikacji miejskiej. Właściciel psa może też ponieść konsekwencje za brak zabezpieczenia posesji przed wydostaniem się zwierzęcia. 

Nie ulega zmianie mandat za niesprzątnięcie odchodów zwierzęcia, którego jesteśmy właścicielem. Pozostawienie ekskrementów np. na trawniku może skończyć się mandatem w wysokości do 500 zł. Kwestię tę reguluję ustawa z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

W każdym regionie wysokość kar może być ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj sięgają one właśnie takiej kwoty. Z obowiązku zwolnione są osoby z niepełnosprawnością oraz funkcjonariusze, którzy mają pod opieką zwierzę pełniące służbę. 

źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.