W SYLWESTRA KOLEJNY ODCINEK S5 BĘDZIE ODDANY DO UŻYTKU

Od jutra, 31 grudnia, kierowcy będą mogli skorzystać z zachodniej części obwodnicy Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5. Udostępnimy do ruchu 13,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie, wraz z kolejnymi dwoma węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Miedzyń. Tym samym obwodnica Bydgoszczy zyska pełną funkcjonalność i przejmie ruch tranzytowy, szczególnie relacji Poznań – Gdańsk.

  • Od 31 grudnia kierowcy mogą korzystać już z ponad 36 km obwodnicy Bydgoszczy na trasie od węzła Bydgoszcz Północ, przez węzły Maksymilianowo, Bydgoszcz Opławiec, Bydgoszcz Zachód, Bydgoszcz Miedzyń, Bydgoszcz Błonie, kończąc na węźle Bydgoszcz Południe. 
  • W 2020 roku do ruchu oddanych zostało prawie 33 km drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim 
  • Droga ekspresowa S5 budowana w województwie kujawsko-pomorskim spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk 

Oddawany jutro do użytku kierowcom odcinek S5 jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci. Na trasie powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym trzy przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe:  Bydgoszcz Zachód w Pawłówku oraz Bydgoszcz Miedzyń w Lisim Ogonie. Zrealizowano też przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia drogowego. Wykonane zostały urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne. Według prognoz nowo powstałą drogę może przejeżdżać w najbliższych latach ponad 20 tyś. pojazdów na dobę. Prace wykończeniowe na obwodnicy potrwają jeszcze do wiosny 2021 r. 

Łączna wartość inwestycji – budowy drogi ekspresowej S5 na czterech odcinkach z Nowych Marz do węzła Bydgoszcz Błonie wynosi ponad 2 mld zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to nieco ponad 1 mld zł. Wartość kontraktu dla odcinka obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie to ponad 328 mln zł.   

Trwa budowa pozostałych trzech odcinków drogi ekspresowej S5, na których konieczny był wybór nowych wykonawców. Odcinek Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ o długości blisko 10 km powstaje planowo, a termin jego ukończenia to IV kwartał 2021 r. Odcinki Nowe Marzy – Świecie Południe oraz Świecie Południe – Bydgoszcz Północ przeszły w ostatnich tygodniach kilka zmian organizacji ruchu w związku z postępami prac. Łączna długość obu odcinków relacji Nowe Marzy – Bydgoszcz Północ to ponad 45 km, a ich ukończenie jest planowane na III kwartał 2022 r. 

Czas pokaże, czy ta inwestycja będzie miała wpływa na ilość samochodów przejeżdżających przez Strzelno.
Czy tranzyt chętniej będzie wybierał trasę S5 ?

info: GDDKIA Bydgoszcz

One thought on “W SYLWESTRA KOLEJNY ODCINEK S5 BĘDZIE ODDANY DO UŻYTKU

  • Kto pisze te artykuly? Zbudowana S5 będzie miała jakikolwiek wpływ na ruch w Strzelnie jeśli powstanie S10, tak czy siak kierowcy udający się w stronę Torunia czy Płocka będą jechać przez Strzelno bo jest bliżej, dopóki nie będzie szybciej przez zmodernizowaną 10. Tym bardziej, że nie trzeba się tłuc przez Inowrocław bo tam obwodnica jest. Trzeba naciskać na naszych lokalnych gamoni, znaczy ekhm, włodarzy żeby dreptali wokół obwodnicy dla naszego miasta bo to, że Vateusz Morawiecki obiecał obwodnice to jedno. A drugie to wykonanie i dotrzymanie słowa. Howgh!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.