ŚWIĘTA INNE NIŻ WSZYSTKIE

Za moment, kolejny już raz w naszym życiu zasiądziemy do stołu Wigilijnego, otoczeni najbliższymi, by wspólnie przeżywać tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia. Jakże inny to będzie czas, jakże trudny. Pusty talerz na stole nie tylko będzie symbolizował tych, którzy już odeszli, ale także tych, którzy ze względu na sytuację pandemiczną na świecie nie mogą w ten wyjątkowy czas być razem z nami.
Do tej pory nigdy głębiej nie zastanawialiśmy się nad tym, że przyjdzie w naszym życiu taki czas, gdy spotkanie z dziadkami, czy wnukami będzie stanowiło zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.


Warto w tym miejscu przypomnieć Bożonarodzeniowe tradycje, które towarzyszą nam już od pokoleń, wpisując się w polską kulturę i tradycję.
Data Narodzenia Jezusa jest datą symboliczną, ustanowioną przez Kościół w IV w. n.e. To dzień symbolizujący zwycięstwo światłości. Jeśli natomiast chodzi o miejsce narodzenia Chrystusa, to betlejemska grota, według wybitnych birytualistów jest miejscem, co do którego jest duża pewność Jego narodzenia.

Na stole nakrytym białym obrusem kładziemy Pismo Święte, opłatek oraz świecę. Kulminacyjnym punktem Wigilii Bożego Narodzenia jest wigilijna kolacja, na którą składa się 12 postnych potraw, nawiązujących do 12 Apostołów. Jest więc barszcz z uszkami, karp, kapusta z grzybami i grochem, chleb, zupa śliwkowa, albo z suszu, pierogi, śledzie, makiełki, sałatka warzywna. Nie jest zakazane przez Kościół zjedzenie w tym dniu mięsa. Zjedzenie mięsa w Wigilię będzie złamaniem polskiej tradycji, nie stanowi jednak naruszenia przepisów kanonicznych, czy przykazań kościelnych.
Zanim zasiądziemy do uroczystej kolacji, najstarsza osoba w rodzinie czyta frg. Pisma Św. o Narodzeniu Jezusa. Następnie domownicy łamią się opłatkiem w duchu przebaczenia. I wreszcie po całym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów, wszyscy biesiadują przy suto zastawionym stole.
Po Wieczerzy przychodzi czas na wspólne śpiewanie kolęd i rozpakowywanie prezentów, a o północy rozpoczyna się Pasterka – uroczysta Msza św.
W tym roku Pasterka będzie również inna niż wszystkie dotychczasowe. Obecnie limit wiernych w kościele, to: 1 osoba na 15 m2. Oznacza to, że jeśli np. kościół ma 525 m2, to na pasterce będzie mogło być zaledwie 35 osób.
Po dniu wigilijnym przychodzi czas na świętowanie Bożego Narodzenia, odpoczynek i radosne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, w tym roku niestety tylko wirtualne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: