INTERWENCJA POSELSKA W SPRAWIE POZYSKANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH DLA JEZIOR

Poseł Magdalena Łośko oraz Senator Krzysztof Brejza wystąpili do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie pozyskania środków finansowych dla jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zagrożonych ubytkiem wód (dot. Jeziora Ostrowskiego, Jeziora Wójcińskiego, Jeziora Gopło i Jeziora Kownackiego leżącego na pograniczu dwóch województw).

Parlamentarzyści zwrócili się do Marszałka z propozycją pozyskania środków zewnętrznych na rzecz unormowania stosunków wodnych w jeziorach, na których wpływ ma działalność odkrywek węgla brunatnego i elektrowni. Wieloletnie naruszanie równowagi hydrologicznej jezior powoduje zjawisko zanikania jezior i zamierania ośrodków turystycznych.

W wystąpieniu parlamentarzyści proponują podjęcie współpracy przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z Województwem Wielkopolskim w celu opracowania wspólnego projektu i pozyskania środków z Funduszu Odbudowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Parlamentarzyści podkreślają, że istnieje również możliwość pozyskania dodatkowych środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który jest dedykowany tylko wybranym regionom Europy – w tym Wielkopolsce Wschodniej ale w porozumieniu z Województwem Wielkopolskim 5% kwoty ogólnej danego przedsięwzięcia realizowanego w ramach Funduszu może być przeznaczone na działania poza konkretnym regionem, jeśli istnieją ścisłe powiązania – w tym przypadku pomiędzy działalnością kopalni odkrywkowej i jej skutkami na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: