PIESI BĘDĄ BEZPIECZNIEJSI NA DRODZE

Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyjęła opracowany 24.11.2020 r. projekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 
W myśl tego projektu zostaną ujednolicone przepisy, mające chronić w szczególności pieszych. I tak – ograniczenie prędkości do 50 km/h będzie obowiązywało na obszarze zabudowanym przez całą dobę.


Kierowca będzie miał obowiązek zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość przed przejściem dla pieszych, nawet jeśli nie wynika to bezpośrednio ze znaków drogowych.  Obowiązkiem kierowcy będzie dokładna obserwacja przejścia dla pieszych i jego okolicy, również ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub na nim się znajdującemu.


Natomiast pieszy, który również ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy wejściu na pasy lub torowisko, nie będzie mógł korzystać w tym czasie z telefonu komórkowego.


Dodatkowo Ministerstwo Infrastruktury planuje doposażyć kwotą 2.5 mld inwestycje na poprawę infrastruktury drogowej dotyczącej m.in.: przebudowy, budowy chodników, doświetlenia i oznakowania przejść dla pieszych.

W projekcie zaproponowano również zmiany na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych). Zmiana będzie polegać na tym, by odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Info: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zwiekszamy-bezpieczenstwo-ruchu-drogowego2

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: