FINAŁ LATA W TEATRZE (foto)

Artystyczna wioska dzieci, której patronowała Pippi Langstrumpf i Emil ze Smalandii, otworzyła się w sobotę przed mieszkańcami Strzelna. 

Dzieci w ciągu dwóch tygodni samodzielnie zaprojektowały swoje wymarzone do zabawy miejsce i przy wsparciu instruktorów zrealizowały swoje pomysły. Powstały: „Hamaczysko”, czyli strefa relaksu, ślizgawka „Wielki Ślizg”, bujaczki na drzewach, a także park linowy, drewutnia Emila, zagroda ze zwierzętami i Willa Ślicznotka. Wymienione miejsca były scenografią do ich autorskiego spektaklu wędrownego pt. „Tajemnica Grażynki” inspirowanego bohaterami książek Astrid Lindgren. W rolę Pippi wcieliło się 5 dziewczynek, Emila grał Kacper.

Ogrody Norbertańskie na parę godzin wypełniło liczne grono rodziców, dzieci i mieszańców miasta. “Tajemnica Grażynki” została rozwikłana. Po spektaklu widzowie zostali zaproszeni przez dzieci do wspólnej zabawy. Można było pobujać się na huśtawkach i hamakach, poukładać poduszkowe puzzle z wizerunkami dziecięcych bohaterów, prawie jak Emil postrugać w mydle figurki prawdziwymi dłutami, pobawić się w ulubioną zabawę Pippi Langstrumpf „Podłoga parzy” chodząc po meblach w Willi Ślicznotce, pojeździć na drewnianym koniku łudząco podobnym do Alfonso oraz skosztować kosmicznego jedzenia, które dzieci przygotowały wraz z rodzicami. A w Lemoniadowym sadzie spróbować pysznej lemoniady również przygotowanej przez dzieci.

Ks. Proboszcz Parafii św. Trójcy w Strzelnie, który przez cały czas trwania projektu wspierał pracowników Domu Kultury i instruktorów w ich działaniach, zaprosił dzieci także poza projektem, w grupach zorganizowanych do odwiedzania ogrodu. 

Wydarzenie zakończyło wręczenie dyplomów i wspólna zabawa. Jedna z dziewczynek, żegnając się z instruktorką krzyknęła „Do jutra!”.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka
Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona

info: Dom Kultury w Strzelnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.