NASILENIE PRÓB OSZUSTW METODĄ „NA POLICJANTA”

Mogileńscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami podającymi się za funkcjonariuszy policji. W ostatnim czasie w naszym regionie nasiliły się tego typu oszustwa, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności,
a przede wszystkim czujności podczas odbierania nietypowych telefonów.

Scenariusz zawsze jest niemal ten sam. Na telefon stacjonarny seniora dzwoni mężczyzna, który podaje się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjanta innej jednostki. W trakcie krótkiej rozmowy informuje, że najbliższy członek rodziny (córka, syn,wnuk lub wnuczka) uczestniczył w wypadku samochodowym i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję, na „wykupienie” zatrzymanego. W innej wersji oszust podający się za policjanta manipuluje swoją ofiarą mówiąc, że trwają działania przeciwko osobom wykradającym pieniądze z kont bankowych i żeby je „ratować”, wymuszają na rozmówcy wypłacanie gotówki.

Oszuści namawiają starsze osoby do przekazania gotówki lub nawet zaciągnięcia kredytu w banku. A te przekonane, że działają na rzecz pomocy ich bliskich, przekazują pieniądze  oszustom podającym się za policjantów, tracąc tym samym oszczędności swojego życia.

ZAPAMIĘTAJ!

  1. Prawdziwi funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
  2. Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsce ich przechowywania.
  3. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy innym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
  4. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić Cię przed utratą często oszczędności całego życia.
  5. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

st. asp.  Tomasz Bartecki

oficer prasowy KPP w Mogilnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: