FESTYN „SOBÓTKA” W STODOŁACH (GALERIA ZDJĘĆ)

W niedzielę 28. 06. 2020 r. w Stodołach odbył się festyn zorganizowany przez stowarzyszenie „Stodoły” Ośrodek Działań Twórczych, który miał na celu przypomnieć tradycje „sobótkowe” oraz uczcić zakończenie roku szkolnego. Pogoda i tym razem nie była łaskawa dla gości i organizatorów, ale Ci nie tracili pogody ducha i dobrego humoru.

Nie zabrakło wróżki, pieczonych kiełbas nad ogniskiem oraz pysznych placków, czy wyplatania wianków. W czasie festynu dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ceramiczne dla dzieci, które przeprowadził prezes stowarzyszenia Dawid Wawrzyniak, gdzie uczestnicy wykonywali gliniane płytki, na których odciskali świętojańskie motywy, w tym liść paproci, kwiaty rumianku i chabrów. Rośliny te wcześniej zebrała wraz z dziewczynami ze Stodół, członkini stowarzyszenia Joanna Małaczek. W chatce zielarki odbyły się też warsztaty florystyczne, które przeprowadziła Magdalena Ligocka. Była też chatka wiedźmy – szamanki, często odwiedzana przez ciekawych swojej przyszłości.
Sercem festynu stało się ognisko. To tam rozegrało się największe misterium Sobótki, ogień ochrzciła woda z nieba, ponieważ Sobótka to święto ognia i wody – dwóch największych żywiołów.
Niestety, zła pogoda pokrzyżowała organizatorom plany. Koncert Marty i Krzysztofa Buzow odbył się w przerwach między opadami deszczu, co nie zniechęciło najbardziej wytrwałych do wspólnego muzykowania.
Za rok znów będzie Sobótka i tym razem zamawiamy słońce.
W postać Wiedźmy wcieliła się Iwona Paczkowska, na bębnie grał Łukasz Oliwkowski, a pyszne dania serwowała Eliza Oliwkowska.
Organizatorzy dziękują także burmistrzowi Strzelna, Dariuszowi Chudzińskiemu za udostępnienie miejsca w celu zorganizowania festiwalu.

fot. Michał Ostrowski

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.