LATO W TEATRZE „ARTYSTYCZNA WIOSKA EMILA I PIPPI”

Dom Kultury w Strzelnie ponownie otrzymał dotację na realizację programu Lato w teatrze. W ubiegłym roku zastanawialiśmy się co jest „Po drugiej stronie okna” a w tym roku budować będziemy artystyczną wioskę. 

W związku z powyższym rozpoczął się nabór na bezpłatne półkolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat, które odbędą się podczas dwóch ostatnich tygodni wakacji (od 17 do 29 sierpnia 2020) w Domu Kultury w Strzelnie.

Informacji na temat rekrutacji udziela Arkadiusz Kubiak: 523189218 e-mail:a.kubiak@dkstrzelno.pl

Zgłoszenia przyjmowane są od 15 czerwca 2020 w godzinach funkcjonowania Domu Kultury w Strzelnie.

Liczba miejsc jest ograniczona (20).

O przyjęciu na półkolonie artystyczne decyduje kolejność złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych przez rodzica lub opiekuna prawnego oraz zaakceptowanych przez Kierownika półkolonii dokumentów to jest:

a) Regulaminu półkolonii artystycznych,

b) Oświadczeń o wyrażeniu zgody,

c) Karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku,

d) Wykonanej samodzielnie przez zgłaszanego uczestnika pracy artystycznej
w dowolnej formie (np. plakat, opowiadanie, rysunek, kolaż, komiks, nagrania video) na temat „Jacy Twoim zdaniem byliby współcześni bohaterowie książek Astrid Lindgren Pippi i Emil?”.

Dokumenty rekrutacyjne można pobrać ze strony https://dkstrzelno.pl/kontakt/do-pobrania/ lub odebrać osobiście
w siedzibie DKS (ulica Gimnazjalna 26, I piętro – pokój animatorów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 16:00)

W projekcie weźmie udział 4 dzieci ze spektrum autyzmu.

Kilka słów o samym projekcie:

Przygody Fizi Pończoszanki oraz Emila ze Smalandii autorstwa Astrid Lindgren staną się dla nas najważniejszymi odniesieniami literackimi. Zarówno Pippi, jak i Emil charakteryzowali się dużą niezależnością, kreatywnością i odwag
w realizowaniu swoich pomysłów. Ich zachowanie nie było entuzjastycznie przyjmowane przez społeczność, w której żyli. Z pewnością byli wyjątkowi, obnażali bezsens stereotypów, umieli wyrażać swoje zdanie. Śledzenie ich przygód
i poznawanie ich samych rozpocznie proces poszukiwania odpowiedzi na pytanie o naszą wyjątkowość, ale także o to, czy możemy być naprawdę sobą? I co to właściwie znaczy? Kiedy nie mogę być sobą? I kto o tym decyduje? Kto ustala normy i dlaczego? Chcemy, by Emil i Pippi stali się dla uczestników punktem wyjścia do poszukiwania własnych odpowiedzi na pytanie o wyjątkowość każdego człowieka i granice jego wolności. Zdecydowaliśmy się na wybór dwójki bohaterów, by dzieci mogły wybrać, z którym z nich chcą się utożsamić. Mimo że Emil ma tylko 5 lat, jego zachowanie niejednokrotnie imponuje starszym dzieciom. Ma temperament i siłę bliską Pippi. Wspólnie z uczestnikami stworzymy swój twórczy mikroświat, własną wioskę Pippi i Emila. Zaprojektujemy przestrzeń do wspólnej zabawy, dyskusji, odkrywania siebie poprzez sztukę (teatralną, plastyczną, muzyczną, taneczną i literacką), a także odpoczynku
i uważności. Chcemy, by dzieci mogły się zatrzymać, skupić na swoich potrzebach i emocjach, doświadczyć ciszy i bycia ze sobą, co pomoże im dostrzec swoją wyjątkowość.

OPIS PROGRAMU Lato w teatrze

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci
i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie
i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka

Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.