TYM RAZEM W “STRZELNICY” O PRACACH NAD ALBUMEM “STRZELNO TO JEST WIELKA RZECZ”

W niedzielne popołudnie, prezes Stowarzyszenia ECCE HOMO Lidia Chudzińska z mężem Dariuszem oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna z prezesem Marianem Przybylskim, zastępcą Janem Szarkiem i skarbnikiem Heliodorem Rucińskim postanowili się spotkać z redakcją portalu StrzelnoOnline, w celu zaprezentowania postępu prac związanych z albumem o Strzelnie pt. “Strzelno to jest wielka rzecz”, który powstaje w ramach środków pozyskanych przez Stowarzyszenie ECCE HOMO za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania w Mogilnie gdzie przeszedł pozytywną ocenę i aktualnie czeka na akceptację Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Dariusz Chudziński wspomniał na początku, że czytając blog autorstwa Mariana Przybylskiego niejednokrotnie myślał o tym, by zdjęcia umieszczone w Internecie znalazły swoje miejsce w formie książkowej, gdyż Wzgórze Św. Wojciecha posiada wiele opracowań, natomiast piękno strzeleńskich kamienic przez lata nie znalazło odzwierciedlenia w publikacjach książkowych. Ostatnia taka książka była wydana przez Kazimierza Chudzińskiego, poprzedniego prezesa TMMS przy współudziale Mariana Przybylskiego.

Marian Przybylski jest autorem 40 książek, z których drukiem wydano 20, wśród nich trylogię o Lasach Miradzkich, Gniewkowskich i Pałuckich. Swoją wiedzę o Strzelnie czerpie z rozmów z ludźmi oraz ze zbiorów bibliotek, także tych cyfrowych.

Marian Przybylski opowiadał, że tytuł albumu został zapożyczony z opracowania Kraków to jest wielka rzecz, a bezpośredni cytat pochodzi z Chłopów Wyspiańskiego: “Polska to jest wielka rzecz“. Następnie omówił zawartość publikacji i wspomniał też osoby, które ją współtworzą. Są to pasjonaci starej fotografii oraz fotograf mogileński Paweł Kaczorowski i Irena Rymaszewska, która dokona składu elektronicznego albumu i i przygotowania zdjęć do druku.
Jan Szarek natomiast zajmuje się stroną techniczną i kontroluje opisy pod względem poprawności polonistycznej publikacji, natomiast Heliodor Ruciński udostępni zdjęcia ze swojej kolekcji.

Jan Szarek wspomniał także o swoim i Heliodora pomyśle zamocowania na wieży ciśnień wahadła Foucaulta.
Heliodor Ruciński jest pasjonatem, który od wielu lat prowadzi dokumentację fotograficzną praktycznie wszystkich ważnych wydarzeń w mieście i który również jest autorem i współautorem wielu wystaw. Heliodor posiada także zbiór wszystkich egzemplarzy lokalnego periodyku – “Wieści ze Strzelna”.
Goście programu chwalili też zmiany jakie zaszły na Rynku w ostatnim czasie.

Na zakończenie M.Przybylski ogłosił konkurs. Należy podać dokładną liczbę kościołów wszystkich wyznań w dziejach Strzelna oraz napisać, pod jakim wezwaniem były nazwy kościołów katolickich. Dla osób, które podadzą prawidłowe odpowiedzi, nagrodami będą książki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.