WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie Triduum Paschalnego. Rano w katedrach kapłani wraz ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. W czasie wspólnej Eucharystii przygotowywane są i błogosławione oleje święte, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, przy konsekracji nowych kościołów, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. W tym roku ta uroczysta Eucharystia będzie sprawowana w innym czasie.

Wieczorem w parafiach sprawowana jest uroczysta Eucharystia, w czasie której wspominamy ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów: Eucharystii oraz Kapłaństwa. Wspominamy ostatnią wieczerzą, którą Chrystus spożył ze swoimi uczniami w Wieczerniku. Sprawowano tę wieczerzę na wzór wieczerzy Paschalnej , kiedy Żydzi wspominają wyjście Izraelitów z Egiptu. Chrystus tej wieczerzy i znakom nadał nowe znaczenie. Pozostał z nami pod postaciami chleba i wina.

Na zakończenie tej uroczystej Liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Do miejsca gdzie Jezus był przetrzymywany aż do procesu. W tym roku ze względu na epidemię w naszych kościołach nie budujemy tradycyjnych ciemnic. Trwamy przy Chrystusie pamiętając o zbawczych dziełach, których dokonał dla nas.

autor: proboszcz Parafii Markowice ks. Rafał Białek

W Wielki Czwartek o godz. 18:00 przeprowadzimy transmisję mszy św. z Sanktuarium w Markowicach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.