ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Zawieszka, kamizelka, torba, opaska – o czym mowa? O odblaskach. Już od 5,5 roku obowiązuje nas przepis mówiący o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemne kolory jest zauważalny przez kierowcę z odległości około 20 – 30 metrów. Gdy ma przy sobie odblask, kierowca widzi go już z odległości około 150 m. Droga hamowania pojazdu przy prędkości 50 km/h wynosi około 30 metrów, natomiast jadący z prędkością 100 km/h zatrzyma się aż po 80 metrach. Najprostszy sposób na poprawienie swojego bezpieczeństwa to założenie elementów odblaskowych. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

Edukujmy i namawiajmy dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe najlepiej przez cały rok i nie tylko poza terenem zabudowanym. Rodzice mogą zakupić dla swoich pociech odzież, która trwale, a zarazem dyskretnie będzie wyposażona w element odblaskowy. Innym rozwiązaniem mogą być zawieszki, opaski, kamizelki odblaskowe, w różnych kolorach i kształtach.

Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo, dlatego też jako odpowiedzialni użytkownicy dróg pokażmy, że zależy nam na bezpieczeństwie swoim oraz innych. Nośmy odblaski, „Świećmy przykładem” i swoją postawą dajmy dobry przykład tym, którzy z nich jeszcze nie korzystają.

Publikacja: oficer prasowy KPP Mogilno st. asp. Tomasz Bartecki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.