ŚMIECI 100% DROŻEJ ⁉️

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radny Ryszard Chudziński pytał burmistrza o marcowy harmonogram wywozu śmieci, w którym nie ma wywozu popiołu oraz na jakim etapie jest przetarg na miesiąc kwiecień.

Burmistrz Dariusz Chudziński odpowiedział radnemu, że przetarg, który wymaga szeregu procedur, gdyż jest to przetarg unijny, aktualnie jest w toku. Burmistrz zaznaczył, że nie ma wątpliwości co do tego, że cena śmieci wzrośnie radykalnie, gdyż składowanie odpadów na wysypisku w Latkowie wzrasta o 100 – 200 %

W miesiącu marcu – jak wspomniał burmistrz, cena za wywóz jest prezentem dla mieszkańców, którzy płacą jeszcze starą stawkę za wywóz. Jest to realizacja zadania z wolnej ręki, co dopuszcza ustawa o zamówieniach publicznych, jeśli jej wartość nie przekracza 10% zmówienia. W związku z tym by zmieścić się w tych 10 %, trzeba było zrezygnować z pewnych opcji i gmina zdecydowała, że będzie to wywóz popiołu.
Jeśli jednak ktoś z mieszkańców ma do wywiezienia popiół, powinien zgłosić wywóz w UM pod nr telefonu: 52 318 22 44 i ZGKIM popiół odbierze. Jeśli chodzi o wywóz popiołu z budynków komunalnych, to nic się nie zmieni.
Dariusz Chudziński powiedział również, że pojawi się kilka obszarów, na których będzie większy problem z odbiorem śmieci, jak np. w Przyjezierzu. W wyniku zmiany ustawy o utrzymaniu czystości, po jednej stronie ulicy będzie obowiązek podpisania umowy indywidualnie z firmą, a po stronie ul. Świerkowej, na terenie gminy Strzelno pozostaje obowiązek składania deklaracji do gminy. Powoduje to problem z odbiorem śmieci, których jest bardzo dużo. Na przykład kontener postawiony na odpady bio na ul. Kolejowej zawiera całe mnóstwo innych odpadów. Burmistrz stwierdził, że gdyby zarządzanie gospodarką odpadami oddano gminom i to gmina była właścicielem odpadów, wtedy bez problemu radziłaby sobie ze śmieciami, na zasadzie podpisanych deklaracji. Obserwuje się już nagminne podrzucanie odpadów, dlatego możliwe, że trzeba będzie rozważyć zamykanie pojemników.

Proceder podrzucania odpadów jaki w ostatnim czasie miał miejsce m.in. w Bronisławiu czy Polanowicach, jest przestępstwem. Burmistrz wspomniał, że zainteresował sprawą parlamentarzystów, ponieważ są to potężne pieniądze. Dariusz Chudziński otrzymał zawiadomienie do prokuratury skierowanej przez zarząd spółki w Bronisławiu. Z interwencją do prokuratury w Bydgoszczy wystąpili też parlamentarzyści – Krzysztof Brejza i Magdalena Łośko. Gmina za moment będzie zmuszona wydać decyzję administracyjną zobowiązującą krochmalnię do uprzątnięcia odpadów. Sprawą zajmuje się także WIOŚ oraz gromadzone są dowody przez jednostki policji ze Strzelna i Inowrocławia, które zbierają materiały do prokuratury w tej sprawie. Dyrektor krochmalni natomiast nadzoruje odpady, by nie doszło do ich zapalenia.
Przypomnijmy, że w sąsiedniej gminie toczył się w zeszłym roku przestępczy proceder masowego przywozu na teren gminy Jeziora Wielkie odpadów z oczyszczalni “Czajka” z Warszawy. W prokuraturze znajduje się doniesienie popełnienia przestępstwa złożone przez parlamentarzystę Ireneusza Stachowiaka oraz wójta gminy Jeziora Wielkie Dariusza Ciesielczyka w tej burzliwej sprawie.
W związku ze wzrostem składowania frakcji zapewne czekają nas od kwietnia spore podwyżki wywozu odpadów.

5 komentarzy do “ŚMIECI 100% DROŻEJ ⁉️

 • Mafia Śmieciowa płacimy za składowanie w latkowie a lądują na terenie ppz oraz Polanowice a pieniążki gdzie idą do kieszeni wiadomo kogo śmiech na sali jakie to są pieniądze w skali kraju i czy chociaż za to budują nowe spalarnie nic nie powstaje przestańcie kłamać okradać polaków. Dziadki po 900 zł emerytury a za śmieci prawie 100 złodziejstwo w biały dzień

  Odpowiedz
 • O nasz wspaniałomyślny wodzu burmistrzu Dariuszu dziękujemy za wspaniały prezent. Dziękujemy za łaskawość. My wdzięczny lud strzelenski pamiętając dobroć twoja pójdziemy za jakiś czas do urn wyborczych. A co z popiołem?! Mam pomysł! Na głowy sobie wysypany wszak mamy wielki post.

  Odpowiedz
  • Podwyżka to nie jest widzimisię gminy. Powodu wzrostu cen jest wiele. Gmina ustali najniższą możliwą stawkę. Jeśli ktoś myśli inaczej to jest nierozgarnięty. Co można przypisać gminie to można. Bo idziemy w kierunku „To wina Tuska”. Choć bardziej pasuje teraz „to wina Jarka”.

   Odpowiedz
   • Tak to wina Tuska! Taka już jest PO takie ich rządy. Podwyżka o 130 % ponad? To o co tu chodzi? Mamy chyba najdroższe wywózki w okolicy. Jedna firma się zgłosiła a chinczyki nie odbierają plastyków – śmieszne tłumaczenie.

 • Kiedyś Strzelno miało swoje wysypisko swoją śmieciarkę i było dobrze. Teraz tak się porobiło że śmieci to biznes i kroją nas równo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.