KOZA RUSZY W MIASTO I NA WIOSKI
Kujawskie Zapusty (“dni kuse” czyli diabelskie), zwane w innych częściach kraju “Śledzikiem”, to czas, w którym kończy się karnawał, czas hucznych zabaw i ucztowania. Tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. W tradycji słowiańskiej łączy ona elementy urodzaju i płodności, a także zamiłowania przodków do przebierania się, szczególnie za zwierzęta. Sama nazwa “Podkoziołek” wywodzi się z tradycji, w której wyrzeźbiona z drewna koza, stawiana była przy orkiestrze, a dziewczęta proszone do tańca przez chłopców wykonujących pieśni musiały wnieść okup i składały monety na talerz pod koziołkiem. Inne źródła podają też, że w dzień przed Środą Popielcową pieczono na rożnie barana, lub kozła, a “pod koziołka” wznoszono toasty.
Tradycja chodzenia z kozą ma również sprawić, by przywołać szybciej wiosnę. Barwne korowody przebierańców, przebranych za zwierzęta symbolizują siłę. Jest wśród nich diabeł, śmierć, kominiarz, młoda para, niedźwiedź – symbol siły, koń – symbol sił wegetacyjnych, bocian – symbol wiosny, oraz koza – symbol płodności w odniesieniu do ludzi, zwierząt i ziemi.
Program przemarszu Kozy z Bożejewic:
- 6.00 – zbiórka w świetlicy wiejskiej
- 7.00 – Przygotowania i rozpoczęcie obchodów
- wizyty kozy w wiosce
- około 10.30 – wyjazd autobusem do Urzędu Gminy.
- Po wizycie w urzędzie, przejście ulicami Strzelna na Rynek. Krótkie występy na rynku i powrót do Bożejewic.
- Około godziny 12.00 koza rusza dalej w obchód gospodarstw.
- Zakończenie około godziny 16.00
- O godzinie 18.00 rozpoczęcie podkoziołka na świetlicy wiejskiej w Bożejewicach. Grać będzie zespół DEMO.
- O godzinie 21.00 występ KOZY podczas zabawy.
- O godzinie 24.00 zakończenie.
- Chodzić będą: konik, koza, diabeł, kominiarz, baba, dziad, Pani młoda, Pan młody, niedźwiedź, 3 żydków prowadzących kozę, grajek i policjant.
Od zeszłego roku tradycję tę również przywrócono w Markowicach