RADNI O DR JANOWSKIEJ, APTEKACH, NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIECE MEDYCZNEJ

24 stycznia podczas sesji Rady Gminy w Strzelnie radni debatowali o przyszłości laboratorium, POZ oraz o problemie braku dostępu do nocnych dyżurów aptek w Strzelnie.
Podczas jednego z punktów obrad wicestarosta Marian Mikołajczak zabrał głos. Na wstępie wicestarosta prosił, by nie traktować decyzji o pozostawieniu laboratorium w Mogilnie jako marginalizacji Strzelna. Stwierdził, że ze względów ekonomicznych nie ma sensu utrzymywać dwóch laboratoriów, a z punktu widzenia pacjenta nic się w dostępie do badań nie zmieni. Wyniki będzie można odebrać jeszcze w tym samym dniu, lub pobrać drogą elektroniczną. Wicestarosta dodał, że radni powiatowi czynią starania o jak najszybsze powstanie w mieście nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która nastąpi po utworzeniu ZOL-u i przeniesieniu szpitala do Mogilna, co wygeneruje spore koszty.
Radny Ryszard Chudziński pytał wicestarostę, czy w tej sytuacji w szpitalu w Strzelnie pozostawiony zostanie rentgen, ponieważ zapewniano na tej sali, że laboratorium na pewno zostanie, choć w okrojonej formie i słowa nie dotrzymano. Pytał również o POZ, gdyż sytuacja w ostatnim czasie jak stwierdził, była tragiczna po odejściu dr Janowskiej, ponieważ w ogóle nie było lekarza, albo przyjmował po dwie godziny i tylko 12 pacjentów. Budzi to obawę odejścia pacjentów z placówki strzeleńskiej. Radny pytał również o apteki, które nie pełnią już nocnych i świątecznych dyżurów.

Starosta odpowiedział, że dr Janowska odeszła do Inowrocławia z powodów rodzinnych, i że jej zachowanie było lekceważące i grubiańskie wobec pacjentów, a na łamanie ich godności pozwolić nie można.
Co do braku lekarza wicestarosta odniósł się do sytuacji w całym kraju, który od lat przeżywa sytuację wakatu specjalistów, wynikającą z opuszczania przez nich kraju, z uwagi na względy finansowe. Powiedział, że od lutego b.r. będzie przyjmował dr Obitko z Inowrocławia w takich dniach i godzinach, jak dr Janowska.
Co do aptek starosta podsumował, że póki nie ma nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, to takie dyżury są nieopłacalne, gdyż gro zakupów w nocy stanowią zakupy natury intymnej, albo recepty realizowane po dwóch dniach od daty ich wystawienia. Natomiast po przywróceniu tej opieki, apteki będą dyżurowały również w nocy i święta, a na dzień dzisiejszy nie jest to bezwzględnie konieczne.
Radny Piotr Pieszak stwierdził, że od wielu lat już obiecuje się nam nocną i świąteczną opiekę zdrowotną i z chwilą przeniesienia szpitala, lekarz pierwszego kontaktu nie będzie w stanie skonsultować dolegliwości pacjenta ze specjalistą, których teraz diagnozują specjaliści z poszczególnych oddziałów w izbie przyjęć, na prośbę lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo pacjenci korzystający z usług w gabinetach prywatnych w godzinach nocnych, nie będą w stanie skorzystać z aptek, które w nocy nie pracują. Podsumowując radny stwierdził, że za chwilę SP ZOZ Mogilno będzie mieszkańcom coraz mniej potrzebny. Każdy będzie wolał jechać do Inowrocławia, gdzie wszystko znajduje się w jednym miejscu, zarówno SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), jak i specjaliści na oddziałach, a apteki są czynne całodobowo. Radny Pieszak powiedział też, że zgadza się z wicestarostą, że nie można źle traktować pacjenta, ale jak stwierdził, nie można też wszystkiego upubliczniać w Internecie, jak to robią lokalni politycy. Powinno się według radnego najpierw sprawę wyjaśnić z lekarzem i dyrektor SP ZOZ, a potem ewentualnie nagłaśniać. Odniósł się tym samym do ostatniego wpisu radnego Pawła Jankowskiego, który napisał na swoim profilu o złożeniu kolejnej skargi na lekarza, do dyrektor SP ZOZ Mogilno.
W odpowiedzi wicestarosta poddał w wątpliwość starania wspólnie z radnym Pawłem Jankowski o nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Strzelnie, w sytuacji obaw wyrażanych przez radnego Pieszaka. Zwrócił się do radnych, że mają się zdecydować, czy chcą tej opieki, bo nagle się okazuje, że tak w zasadzie to jej wcale być nie musi, że to nie ma znaczenia.
Radny Pieszak odpowiedział na to, że cały pomysł budowy szpitala był nieracjonalny, z czym zgodził się wicestarosta, który uznał, że powiat jeszcze długo będzie ponosić koszty tej nietrafionej inwestycji.
Radny Piotr Pieszak zwrócił się na koniec do wicestarosty z zapytaniem, czy nie byłoby bardziej zasadne zakupienie karetki z dobrym wyposażeniem ratującym życie już na etapie dowozu chorego do szpitala, niż nocna i świąteczna opieka, która tak naprawdę realizuje działania POZ.
Wicestarosta Mikołajczak stwierdził, że jest to propozycja warta rozważenia i trzeba by to skonsultować z dyrektor ZOZ Mogilno i mieszkańcami, żeby nie było potem głosów, że obiecano, a nie zrealizowano. Należałoby się również przyjrzeć, jak sprawa wygląda od strony prawnej i ile karetek przypada na ilość mieszkańców powiatu.

Jeden komentarz do “RADNI O DR JANOWSKIEJ, APTEKACH, NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIECE MEDYCZNEJ

  • Zgadzam się w 100% z panem Pieszakiem. A swoją drogą reklama zakładu kamieniarskiego zamieszczona pomiędzy artykułem o powiatowej służbie zdrowia to świetny pomysł. Jeżeli w SP ZOZ nadal będzie działało się tak jak dotychczas to duże wzięcie będzie miał wykonawca nagrobków.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.