NA SESJI RADY POWIATU O STRZELNIE

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu w dniu 23.01.2020 r. rozmawiano także o gminie Strzelno. Radny Krzysztof Szarzyński wyraził zaniepokojenie budową rond w Strzelnie. Pytał, czy wybudowanie tych rond znacząco nie opóźni budowy obwodnicy, która jest priorytetem również dla powiatu. Zadał również pytanie o to, kiedy będzie kontynuowana modernizacja drogi powiatowej w Miradzu oraz na jakim etapie jest przebudowa drogi wojewódzkiej 255 na odcinku Strzelno – Pakość. Radny Paweł Jankowski również pytał o drogę wojewódzką do Pakości zaznaczając, że mieszkańcy Ciechrza zgłaszają problem co do zwiększającego się tranzytu samochodów ciężarowych na niedawno wyremontowanej drodze w ich miejscowości. Może to powodować konieczność wyremontowania tej drogi zanim zmodernizuje się drogę do Pakości. Radny Mateusz Lisiecki pytał natomiast starostę o remont drogi Zbytowo – Łąkie, na który przygotowano projekt.
Starosta odpowiedział, że na spotkaniu u Marszałka Piotra Całbeckiego rozmawiano m.in. o remoncie drogi 255. Marszałek powiedział, że kończy się projektowanie i dokumentacja, a za chwilę będzie ogłoszony przetarg na modernizację tej drogi.
Bartosz Nowacki odniósł się również do tematu budowy obwodnicy Strzelna. Powiedział, że póki co, na razie trzyma premiera Mateusza Morawieckiego za słowo, ale nawet jeśli inwestycja zostanie wpisana na listę, realizacja będzie trwała bardzo długo, ok. 10 lat, dlatego będąc u marszałka razem z burmistrzem Dariuszem Chudzińskim rozmawiano również o możliwości budowy tzw. bajpasa- małej obwodnicy. Chodzi o to, by GDDKiA w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim pozyskała na taki wariant środki, jeśli nie będzie możliwości powstania tzw. dużej obwodnicy. GDDKiA odpowiedziała, że na chwilę obecną czeka na decyzję rządu.
Wicestarosta Marian Mikołajczak odniósł się do zapytania radnego Szarzyńskiego. Stwierdził, że budowa rond z puli środków na to przeznaczonych nie ma związku z budową obwodnicy. Jak powiedział, sam jest również przekonany, że obwodnica powstanie. Co do rond, nie ma jeszcze wiążącej decyzji.
Radny Paweł Jankowski ze zdziwieniem pytał natomiast starostę o rozmowy w UM w sprawie małej obwodnicy, czy jest sens finansowania takiej inwestycji w sytuacji zapewnienia powstania dużej obwodnicy. Starosta stwierdził, że jest to jakby plan awaryjny na wypadek, gdyby obwodnica nie znalazła się w planach rządowych. Radny Tomasz Barczak natomiast zaapelował do radnych Strzelna, żeby GDDKiA nie utrudniać budowy obwodnicy, jednocześnie rozmawiać z decydentami z PiS o budowie obwodnicy.
Jeśli chodzi o drogę w Miradzu, to złożony wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 50% od wojewody i jak powiedział starosta, będzie szukał pieniędzy w budżecie, żeby to zadanie zrealizować i jeśli starczy powiatowych środków, będzie ta inwestycja realizowana, natomiast na drogę Łąkie – Zbytowo na chwilę obecną nie jest przewidywana przebudowa kolejnego odcinka.

Na koniec sesji, przez radnego Pawła Jankowskiego został również poruszony temat zadanego już prędzej pytania do dyrektor SP ZOZ w Mogilnie, Ewy Bonk – Woźniakiewicz, o koszty finansowania laboratorium w Strzelnie w sytuacji pozostawienia obu placówek, w Strzelnie i Mogilnie. Radny prosił o przekazanie odpowiedzi na piśmie. Przekazał też pisemną skargę na jednego z lekarzy dyżurującego w szpitalu, z powodu złego potraktowania pacjenta.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.