CO Z TYM WĘGLEM

W październikowym artykule: CO DZIAŁO SIĘ Z WĘGLEM W GMINIE STRZELNO ? CZY TO SPRAWA DLA PROKURATORA ? pisaliśmy o dużym zużyciu węgla w budynkach użytku publicznego: OSP i MGOPS przy ul. Sportowej, oraz w Szkole Podstawowej w Ciechrzu.

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Dariusz Chudziński wyraził zaniepokojenie ogromnym zużyciem węgla w tych instytucjach. We wspomnianych budynkach w trakcie sezonu grzewczego 2018/19 na każdy przypadało zużycie 60 ton węgla.

Po wielu sygnałach osób zainteresowanych postanowiliśmy głębiej zainteresować się tematem “węgla” w OSP Strzelno. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta dotarliśmy do dokumentu z podsumowaniem zużycia czarnego kruszcu w poszczególnych jednostkach za rok 2019.

Mogliśmy się również zapoznać z księgą inwentarzową prowadzoną przez osobę odpowiedzialną za ewidencje zużywanego opału. Wartości zapisane w księdze miały swoje pokrycie w fakturach.

Podczas sesji Rady Miasta mówiono o ilości 60 ton w sezonie 2018/19. Jak przyznał pracownik OSP przez nieuwagę do podanej ilości doliczył dostawę z poprzedniego sezonu grzewczego. Faktyczna ilość nie wynosiła 60 ton, lecz 47.
Spalanie na poziomie 47 ton nie różniło się znacznie od zużycia z poprzednich lat:
2016 – 48 180 kg
2017 – 43 700 kg
2018 – 45 300 kg

Analizując dokument udostępniony przez Urząd Miejski zauważyliśmy jeden poważny błąd. Faktyczna powierzchnia użytkowa budynku OSP Strzelno i MGOPS wynosi 1100 m2, a nie jak to widnieje na dokumencie – 520 m2. Porównując gabaryty budynków i wysokości pomieszczeń w Urzędzie Miejskim i OSP kubatura została również błędnie obliczona.

Należy wspomnieć, że budynek Urzędu Miejskiego ogrzewany jest 5 dni w tygodniu do godziny ok. 17:00 (gdy nie ma temperatur poniżej zera) i jest ocieplony termoizolacją w ok. 70%, nie izolowany budynek OSP i ocieplony budynek MGOPS ogrzewany jest 7 dni w tygodniu całą dobę, aby w tych budynkach utrzymać temperaturę standardową dla pomieszczeń mieszkalnych.

Dziwne jest to, że w obecnych czasach mamy do czynienia z instalacją c.o. gdzie nie ma możliwości wyłączania poszczególnych bloków grzewczych. Nadmienić trzeba, że kocioł aktualnie ogrzewający wspomniane budynki pracuje dopiero drugi sezon.
Zapytaliśmy palacza obsługującego kotłownie w OSP jak wygląda aktualne spalanie. Okazuje się, że przy obecnych temperaturach spalanie wynosi ok. 7 000 kg/miesiąc.

Wszystko wskazuje na to, że całe zamieszanie z “węglem” wystąpiło z niedostatecznej komunikacji między pracownikiem OSP Strzelno, urzędnikiem gminy zajmującym się zamówieniami publicznymi, a burmistrzem.
Zapytaliśmy burmistrza co, gmina ma zamiar zrobić w celu zmniejszenia kwot przeznaczanych na opalanie budynków.
Pan Dariusz Chudziński poinformował nas, że wszczęta została procedura związana z montażem kotłów gazowych w OSP Strzelno, i MGOPS. Dwa mieszkania w OSP będą również miały zainstalowane kotły gazowe.
Dodatkowo kotły gazowe zainstalowane zostaną w Przedszkolu nr.1, Przedszkolu nr.2, Szkole Podstawowej im. Jana Dałkowskiego, oraz w Urzędzie Miejskim. Przewidziane są również termomodernizacje budynków, gdzie straty ciepła będą największe.
W tym roku w budynku OSP Strzelno będą także zmienione bramy garażowe od strony podwórza.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.