JAKI LOS CZEKA SZPITAL W STRZELNIE (TV)

W dniu dzisiejszym w budynku szpitala spotkali się przedstawiciele powiatu: starosta Bartosz Nowacki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, poseł Krzysztof Brejza, wicestarosta Magda Harasimowicz i Marian Mikołajczak, radny powiatowy Paweł Jankowski oraz burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński z dyrektor SP ZOZ w Mogilnie Ewą Bonk – Woźniakiewicz.
Pani dyrektor nakreśliła, że ZOL i rozbudowana rehabilitacja powstaną w Strzelnie do końca 2021 roku. POZ zostanie według prognoz zagospodarowana z budynku obok, tam gdzie obecnie znajduje się rehabilitacja, do budynku szpitala, a w tamto miejsce przeniesiono by pokoje administracyjne i techniczne. Podniesiony zostanie również dach i na ostatniej kondygnacji będzie hostel dla osób towarzyszących.
Bartosz Nowacki podziękował marszałkowi Całbeckiemu za zgłoszenie dofinansowania, dzięki temu jego wartość wzrosła z 78% do 85% dla powiatu mogileńskiego i wynosi 650 tys. zł.
Powiat przeznaczył również z własnych środków 2 mln. zł na docieplenie wewnętrzne budynku i podpisał dzisiaj na to umowę.

Starosta mówił, że budynek będzie w przyszłości wizytówką miasta i zapewni pracę dla ok. 40 osób. Natomiast dokończenie prac w Strzelnie nie będzie możliwe bez dokończenia remontu budynku starego szpitala w Mogilnie, na który brakuje jeszcze ponad 2 mln., gdzie w chwili obecnej nie ma na to środków. Starosta wspomniał o dobrej współpracy na wszystkich szczeblach i podziękował burmistrzom Strzelna i Mogilna za merytoryczną dyskusję. Powiedział, że przygotowywany jest też projekt nocnej i świątecznej opieki w naszym mieście, na który to środki pozyskane zostaną z NFZ. Bartosz Nowacki stwierdził, że Mogilno nic nie zabiera mieszkańcom Strzelna, ponieważ starosta jest dla całego powiatu i podejmie starania co do stworzenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, której do tej pory nie było. Podkreślił też, że obecnie tworzona jest nowa jakość współpracy starostwa z samorządem, czego efektem są drogi tworzone wszędzie równo i 9 km nowej nawierzchni przy udziale samorządowców.
Marszałek Całbecki podsumował, iż mieszkańcy nie zawsze rozumieją takie decyzje, ale należy je podejmować i decyzja o rozbudowie rehabilitacji i powstaniu ZOL w Strzelnie jest słuszna, ponieważ osób potrzebujących długofalowej opieki będzie przybywać i Strzelno oraz SP ZOZ Mogilno na te potrzeby odpowiada.
Poseł Krzysztof Brejza powiedział, że cieszy współpraca, bo do niedawna można było czuć atmosferę napięcia między gminami Strzelna i Mogilna. Stwierdził, że powiat mogileński to powiat, który jest odcięty komunikacyjnie, powiat na peryferiach województwa, borykający się z bardzo dużym poziomem bezrobocia.
Głos zabrał również radny Paweł Jankowski, którego zaskoczyła decyzja o przeniesieniu laboratorium do Mogilna, a pozostawieniu na miejscu punktu poboru krwi. Wstępnie zapewniano, że laboratorium oraz diagnostyka obrazowa miała zostać również w Strzelnie. Niejasne też jest, skąd będą pochodzić środki na finansowanie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, czy z NFZ, czy będą to środki własne powiatu, jak wspominał w rozmowie z radnym starosta Nowacki. W związku z rozbieżnościami, radny Jankowski zaprosił przedstawiciela ZOZ w Mogilnie na spotkanie przyszłego posiedzenia rady miejskiej, na którym zostaną wyjaśnione niedomówienia.

2 komentarze do “JAKI LOS CZEKA SZPITAL W STRZELNIE (TV)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.