STRAŻACY ZE STRZELNA UHONOROWANI

W Kruszwicy 13 maja 2023 miały miejsce Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Obchody rozpoczęła zbiórka pododdziałów Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz uroczysty Apel na Rynku w Kruszwicy.

💬 “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – to maksyma, która przyświeca wszystkim druhom w naszym pięknym kraju. W tej maksymie zawiera się sens ludzkiego życia. Pan Bóg na pierwszym miejscu, ale to właśnie służba drugiemu człowiekowi jest tym ważnym elementem, aby to życie było właściwe i wspaniałe – powiedział wojewoda.

Reprezentant rządu w terenie podkreślił, że to druhowie OSP we współpracy z PSP są filarem bezpieczeństwa naszego kraju.

💬 W tej chwili mamy 229 jednostek w systemie ratowniczo-gaśniczym. W ramach tego systemu ponad 5600 druhów wyjeżdża na co dzień do akcji. Warto przypomnieć o nawałnicy, która w 2017 nawiedziła nas region. 10,5 tysiąca uszkodzonych budynków i 5,5 tysiąca poszkodowanych rodzin. To właśnie druhowie ochotnicy w tych pierwszych dniach i tygodniach stanowili wielkie znaczenie dla ochrony mienia, życia i zdrowia ludzkiego, stanowili podporę psychologiczną dla tych ludzi – mówił reprezentant rządu w terenie.

Mikołaj Bogdanowicz przypomniał także o rządowym wsparciu, jakie płynie w ostatnich ośmiu latach do jednostek OSP:

👉 164 nowe wozy strażackie,

👉 118 pojazdów przekazanych z PSP do OSP,

👉 100 mln zł dla jednostek OSP w regionie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Jarosław Herbowski wręczyli nadane przez Prezydenta RP Andrzej Duda Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. 🏅

Wojewoda uhonorował nagrodami finansowymi strażaków ochotników, którzy w 2022 roku najczęściej wyjeżdżali do akcji oraz jednostki OSP z największą liczbą wyjazdów w minionym roku.

Nagrodami w wysokości 500 zł nagrodzeni zostali:

🧑‍🚒 Mirosław Wiese z OSP Koronowo – wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 218 razy,

🧑‍🚒 Sławomir Kostuch z OSP Gniewkowo – wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 193 razy,

🧑‍🚒 Remigiusz Piekuś z OSP Barcin – wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 183 razy,

🧑‍🚒 Michał Machciński z OSP Pakość – wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 180 razy,

🧑‍🚒 Jacek Paczkowski z OSP Strzelno – wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 171 razy.

Jednostki OSP, które w 2022 roku wyjeżdżały najczęściej, to:

🚒 OSP Koronowo – 329 razy,

🚒 OSP Kruszwica – 326 razy,

🚒 OSP Solec Kujawski – 318 razy,

🚒 OSP Barcin – 306 razy,

🚒 OSP Strzelno – 286 razy.

Powyższe jednostki otrzymały nagrody w wysokości 2000 zł.

💬 Dziękuję wszystkim Druhom. To właśnie Wasze poświęcenie i codzienny trud zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu – powiedział wojewoda.

Po uroczystym Apelu odbył się przemarsz pododdziałów ulicami miasta oraz piknik strażacki nad jeziorem Gopło przy Mysiej Wieży. Oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte ze Strzelna oraz Jezior Wielkich.

fot/info: Mikołaj Bogdanowicz

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki ufundował torby medyczne PSP R1, taką torbę otrzymała również nasza jednostka OSP Strzelno. Na rzecz pracy województwa kujawsko-pomorskiego Włodzimierz Jopek został uhonorowany medalem przez Marszałka Piotra Całbeckiego.

fot: Zbigniew Sosnowski

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.