KAŻDY Z NAS POSTRZEGA GÓRY INACZEJ – O PASJI WĘDROWANIA OPOWIADAŁ STANISŁAW LEWANDOWSKI

“Ludzi można podzielić na tych, którym nie trzeba tłumaczyć pasji gór i na tych, którym nie da się tego wytłumaczyć”. Tak niegdyś wypowiedział się polski himalaista – Piotr Pustelnik. Każdy z nas góry postrzega inaczej, każdy przeżywa pobyt w górzystych regionach na swój sposób.16 lutego o pasji wędrowania po górach oraz górskich zwierzętach podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadał Stanisław Lewandowski.

Pan Stanisław chodzi po górach 40 lat. Z każdej wyprawy przywozi na pamiątkę kamyczki, które przykleja na ściankę. Łącznie zebrał już 89 kamieni. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, że zwierzęta górskie tworzą niezwykle bogaty i zróżnicowany skład gatunkowy. Oprócz typowych zwierząt leśnych w górach występują prawem chronione gatunki alpejskie – kozica, świstak.

Napotkamy także niedźwiedzie, rysie, gronostaje, wydry i wilki. W jaskiniach natomiast zobaczymy nietoperze. W świecie ptaków pojawiają się puchacze, sokoły, myszołowy, cietrzewie, czy drozdy skalne. Spotkanie było pełne dowcipów, ciekawostek oraz pięknych zdjęć. Prezes PTTK Zbigniew Domański podziękował panu Stanisławowi za prelekcję wręczając upominki. Organizatorem spotkania był Zarząd Oddziału PTTK w Strzelnie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Strzelnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.