NURKUJĄCY NIŻ I BARDZO WIETRZNY WEEKEND – WSTĘPNE PROGNOZY

Przed nami wietrzny weekend. Już w piątek po południu Polska znajdzie się w zasięgu nurkującego niżu i frontów atmosferycznych. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Zależnie od wybranego modelu pogodowego, wiatr w porywach będzie mógł osiągać od 70 do ponad 100 km/h.

Część wyliczeń jest potencjalnie niepokojąca, sugerując nawet 120 km/h. Najmocniejsze, lokalnie niszczące porywy mogą się pojawić na północnym-zachodzie i na północy kraju. Gdzie dokładnie będzie najmocniej wiać okaże się w kolejnych dniach – będzie miał na to wpływ to, jak blisko Polski przemieści się wspomniany pogłębiający się (nurkujący) niż. Nie wykluczone, że pojawią się też burze. Wiać będzie w praktycznie całym kraju.

Na nizinach wiatr osiągnie 70-80 km. Nasz zespół śledzi kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Mamy nadzieję, że faktyczne uderzenie niżu i towarzyszącego im silnego wiatru będzie finalnie dużo słabsze. W kolejnych dniach będziemy publikować na profilu kolejne informacje związane z prognozowaną sytuacją pogodową.

🔴 Grafiki: prognozowane porywy wiatru w nocy z piątku na sobotę i w sobotę według modeli ECMWF i GFS.

Źródło. wxcharts.com

Info: Sieć Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.