PODCAST KOPERNIKAŃSKI – ALBERT MICHELSON W STRONĘ ŚWIATŁA

Szanowni Państwo,

pierwszy odcinek Podcastu Kopernikańskiego już jest! Zapraszamy do słuchania. W dzisiejszym odcinku poznacie człowieka, który zmierzył prędkość światła. Albert Michelson, bo o nim mowa, pochodził z kujawsko-pomorskiego Strzelna. Za swe przełomowe odkrycia, których dokonał w Stanach Zjednoczonych, otrzymał Nagrodę Nobla. O jego fascynującym życiu opowiada w podcaście Tomasz Kardaś, powiernik pamięci Alberta Michelsona.

Albert Abraham Michelson urodził się 19 grudnia 1852 w Strzelnie. Zmarł 9 maja 1931 w Pasadenie w USA. Był fizykiem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1907), którą otrzymał za konstrukcję interferometru – precyzyjnego instrumentu optycznego oraz pomiary w dziedzinie spektroskopii i metrologii. Do Ameryki trafił gdy miał 3 lata. Wyjechał tam wraz z rodzicami, Samuelem i Rozalią i dwójką rodzeństwa. Dorastał w miasteczkach, które powstały w czasach gorączki złota i srebra: Murphy’s Camp i Virginia City. W latach 1869 – 1873 Studiował w Akademii marynarki Wojennej USA w Annapolis. Tam zetknął się po raz pierwszy z nauką. W 1882 roku został dyrektorem wydziału fizyki Szkoły Nauki Stosowanej Case’a w Cleveland.

W 1887 r. wraz z Edwardem Morleyem przeprowadził eksperyment znany jako doświadczenie Michelsona-Morleya. Naukowcy dowiedli wówczas, że prędkość światła nie zależy od ruchu Ziemi. Eksperyment udowodnił też, że nie istnieje tzw. Eter, wypełniający przestrzeń i będący nośnikiem światła. Wynik badania stał się doświadczalnym fundamentem dla teorii względności opracowanej przez Alberta Einsteina. Michelson był również autorem urządzenia do produkcji siatek dyfrakcyjnych.

Mimo że gdy Michelson przyszedł na świat, Polska była pod zaborami, przez całe życie konsekwentnie wpisywał w dokumentach Polskę jako miejsce urodzenia. Jego historię opowiedziano w komiksie “Albert Michelson, w stronę światła” wydanym przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Partnerem Głównym Podcastu Kopernikańskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Podcast został dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Marek Ospalski

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.