PAMIĄTKOWA ŚCIANKA ORAZ KOMIKS – TAK UCZCILI 170. ROCZNICĘ URODZIN ALBERTA ABRAHAMA MICHELSONA

16 grudnia w Szkole Podstawowej im. Alberta Abrahama Michelsona świętowano 170. urodziny patrona. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego pragnie w 2022 roku w sposób szczególny uczcić 170. rocznicę urodzin wybitnego fizyka i astronoma Alberta Abrahama Michelsona, który nauczył świat precyzyjnie mierzyć wiele wielkości fizycznych, jak długości fal świetlnych czy średnice gwiazd – czytamy w uchwale Sejmiku Województwa.

W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą). Po ukończeniu studiów i zaliczeniu obowiązkowych dwuletnich rejsów morskich Albert Abraham Michelson został etatowym wykładowcą fizyki w szkole w Annapolis. To tam, mając zaledwie 26 lat, dokonał pierwszego pomiaru prędkości światła na kontynencie amerykańskim. Jako jeden z 16 zdolnych młodych naukowców został wysłany po dalszą naukę do Europy.

W 1881 roku obronił doktorat na uniwersytecie w Berlinie, gdzie skonstruował swój pierwszy interferometr, nazywany do dzisiaj jego nazwiskiem. W roku 1887 przeprowadził z Edwardem Morley’em słynne doświadczenie, w którym udowodnili, że prędkość ruchu orbitalnego Ziemi nie ma wpływu na wartość prędkości światła. Ich eksperyment należy do najważniejszych doświadczeń w historii fizyki, a jego wyniki do dzisiaj wzbudzają żarliwe dyskusje fizyków i filozofów na temat eteru kosmicznego. Utwierdziły one Alberta Einsteina w przekonaniu, że prędkość światła ma wartość stałą we wszystkich inercjalnych układach odniesienia, a był to główny postulat jego szczególnej teorii względności. Te osiągnięcia nie zostały bez echa, dlatego w 1903 roku przyznano mu nagrodę Nobla.

Przyszło mu poznać innych noblistów jak Polka Maria Skłodowską-Curie oraz Albert Einstein. Mimo iż wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, Albert Abraham Michelson nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i wypełniając wszelkie dokumenty, jako miejsce swojego urodzenia podawał: Strzelno, Poland – przypomina Sejmik Województwa. Albert Michelson zmarł w maju 1931 roku w Pasadenie w Kalifornii. Podczas uroczystości w Szkole Podstawowej im. Alberta Abrahama Michelsona odsłonięto ścianę pamięci A.A. Michelsona.

Odsłonięcia dokonały dyrektorka szkoły Edyta Modrzejewska i przewodnicząca Sejmiku Elżbieta Piniewska. Natomiast ks. kanonik senior Jerzy Nowak poświęcił ściankę. Inicjatorką powstania ścianki jest Edyta Modrzejewska, a fundatorem ścianki Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński. Podczas spotkania Tomasz Kardaś przybliżył sylwetkę Michelsona. W uroczystości udział wzięli: autor komiksu o Michelsonie Maciej Jasiński, Grażyna Kasza, dyrektorzy szkół i uczniowie, Rada Rodziców, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, sekretarz gminy Ewa Staroojciec. Scenariusz uroczystości przygotowała Longina Winiarczyk, a za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Krzysztof Ciałkowski.

W Klubie Senior+ przy Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się druga część obchodów. W bibliotece promowano komiks “Albert Abraham Michelson- w stronę światła” autorstwa Macieja Jasińskiego. Wydanie komiksu w nakładzie 2.000 egzemplarzy zostało dofinansowane z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.