DŁUGA NOC PRZED NAMI – ZMIANA CZASU

W Polsce czas letni CEST (ang. Central European Summer Time) wyprzedza o godzinę standardowy czas miejscowy. Czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca przestawiając zegarki o godzinę do przodku. Z godziny 02:00 CET (czasu środkowoeuropejskiego, czyli 01:00 GMT czasu uniwersalnego) przestawiamy zegarki na godzinę 03:00 CET. Czas letni obowiązuje do ostatniej niedzieli października kiedy to w podobny sposób cofamy zegarki o godzinę do tyłu wracając tym samym do czasu standardowego.

Pomysłodawcą wprowadzenia czasu letniego był Benjamin Franklin, jednak dopiero Niemcy podczas I wojny światowej zdecydowali się przesunąć zegarki godzinę do przodu w celu lepszego wykorzystania światła dziennego, a co za tym idzie wprowadzenie oszczędności w wykorzystaniu energii elektrycznej. Zmiana czasu wprowadzona przez Niemców obowiązywała również na ziemiach polskich pod niemiecką okupacją. Sytuacja powtórzyła się podczas II wojny światowej. W XX-leciu międzywojennym w Polsce czas letni obowiązywał tylko w 1919 roku. Po II wojnie światowej czas letni raz wprowadzano, a następnie go znoszono, aż do 1983 roku. Od tego czasu przesuwanie zegarka 2 razy do roku stało się stałym rytuałem.

Dzisiaj wydaje się, że zmiana czasu jest reliktem przeszłości i warto z nim skończyć, jednak Unia Europejska w tej kwestii podobnie jak w wielu innych jest podzielona. Póki co w dalszym ciągu przy zmianie czasu z letniego na zimowy cofamy zegarki o godzinę z trzeciej na drugą w ostatnią niedzielę października. Przestawiony czas będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca

Info: kalendarz.livecity.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.