AED W STRZELNIE – PODPOWIADAMY CO TO TAKIEGO I JAK UŻYWAĆ.

Defibrylator w Urzędzie Miejskim w Strzelnie i MGOPS przy ulicy Sportowej. Pamiętajmy, że w razie takiej potrzeby każdy może skorzystać z tych nowoczesnych urządzeń ratujących życie. A co to jest AED i jak go używać ?

Skrót ten tłumaczy się na język polski, jako Automatyczny Elektryczny Defibrylator (AED). W rzeczywistości, skrót AED zaczerpnięty został z języka angielskiego: automated external defibrillator i oznacza:zautomatyzowany, czyli sterowany komputerowo, według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF)
i poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji .

UWAGA: Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji – nawet gdy nie trzeba defibrylować.

Grafika - rozmieszczenie elektrod na ciele chorego. Z lewej strony poniżej serca. Z praej strony powyżej serca.

zewnętrzny, czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod na skórze klatki piersiowej chorego.

UWAGA: po przyklejeniu elektrod można je użyć u tego samego pacjenta kilkakrotnie (elektrody AED są „jednopacjentowe”, nie – jednorazowe).

defibrylator, a więc urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).

UWAGA: Pamiętaj, by nie dotykać chorego po podłączeniu do AED!

Źródło: https://www.ratujzsercem.pl/

Jeden komentarz do “AED W STRZELNIE – PODPOWIADAMY CO TO TAKIEGO I JAK UŻYWAĆ.

  • Super urządzenie. Przyda się Burmistrzowi jak do zawału na strzelnicy doprowadzą 😉 Ciekawe tylko czy redaktor potrafi to obsługiwać?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.