UWAGA NA KRUCHY LÓD

Ujemne temperatury w nocy, a dodatnie w dzień, sprawiają, że lód na jeziorach lub rzekach robi się cieńszy i bardziej kruchy. Musimy pamiętać, że wejście na taką taflę jest zawsze ryzykowne i może skończyć się tragicznie.

Przez kilka ostatnich dni temperatura powietrza była na tyle niska, że na taflach zbiorników wodnych pojawił się lód. Jednak mrozy odpuściły, a termometry zaczęły wskazywać dodatnie wartości. W takiej sytuacji wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest wyjątkowo nierozsądne, ryzykowne i może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętajmy, że grubość i wytrzymałość pokrywy lodowej jest zmienna. Zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów, czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest zawsze niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

Mogileńscy policjanci w okresie zimy regularnie kontrolują zamarznięte jeziora i rzeki. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo tych, którzy chcieliby wykorzystać pokrywę lodową do ślizgania, czy też amatorskiego połowu ryb.

Źródło: KPP Mogilno

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.