ROZPAD KOALICJI – KOMENTARZE

Duże zamieszanie wywołał wniosek o odwołanie starosty Bartosza Nowackiego, złożony podczas ostatniej sesji Rady Powiatu przez 12 radnych. Po opublikowaniu artykułu na ten temat na naszym portalu zawrzało. Prześledźmy wypowiedzi osób bezpośrednio zainteresowanych tą sprawą. 

Po ukazaniu się artykułu na naszej stronie, Pan Paweł Jankowski opublikował następujący wpis na swoim profilu facebookowym:
“Widząc artykuł, który ukazał się na portalu Strzelnoonline o jednostronnym przekazie co wcale nie jest dziwne postanowiłem choć w części odnieść się do sytuacji jak zaistniała podczas ostatniej sesji. Głównym argumentem, który zdecydował o takim a nie innym rozwoju sytuacji była nieudana październikowa próba dokonania tzw. rewolucji przy współpracy z Prawicą Ziemi mogileńskiej w układzie koalicyjnym przez grupę radnych Koalicji Obywatelskiej polegającej na odwołaniu ze stanowisk dwóch członków zarządu w postaci mojej osoby i Tomasza Krzesińskiego oraz Przewodniczące Rady Powiatu Roberta Musidłowskiego. Do takich działań grupy Starosty nieprzekonany był radny Wojciech Baran, który ostatecznie złożył rezygnację z członka klubu „Wspólnoty” i również podpisał się pod złożonym wnioskiem. Muszę w tym momencie nadmienić, że nie był to jedyny powód, który wpłynął na taką a nie inną jego decyzję.

Aby dokonać takich zmian Starosta potrzebował tylko 9 radnych (5 KO + 3 Prawica oraz brakujący 1), który przy pierwszej próbie ostatecznie się wycofał. Cała sytuacja ujrzała światło dzienne i została w prostym języku opisana przez redaktora naczelnego Marka Holaka z „Pałuk” w artykule „Wchodzisz ale bez telefonu”, którego skan postanowiłem zamieścić abyście Państwo sami mogli ocenić główny powód tego zdarzenia. Był to jeden z dowodów na dopływające do nas informacje o rzekomych planach przewrotu. Potwierdzenie faktów opisanych w artykule nie pozostawiło nam innej możliwości jak ta, którą podjęliśmy.

Pozostałe argumenty, które zadecydowały o złożonym wniosku zostaną przedstawione na najbliższej sesji lub za pośrednictwem konferencji tak abyście Państwo mogli się z nimi zapoznać.

Z poważaniem

Paweł Jankowski”

Swój wpis zamieścił również wicestarosta Marian Mikołajczak:


„Szanowni Państwo.

W związku z pewnym zamieszaniem oraz przekłamaniami dotyczącymi powodów zerwania koalicji rządzącej powiatem mogileńskim zamieszczam polemikę, jaką prowadziłem z radnym Pawłem Jankowskim na forum strzelnoonline. Zainteresowanych odsyłam do tej strony. Polecam szczególnie wpis Przemysława Zowczaka, który sposób druzgocący zbija argumenty za odwołaniem starosty Bartosza Nowackiego. Miłej lektury.

Chciałbym się mylić, bo zawsze wolę wierzyć w tę lepszą stronę człowieka i szczytne cele, które nim kierują, ale moment próby przejęcia większej władzy  w powiecie przez członków Nowej Lewicy jakoś tak skorelował się z zapowiedziami znaczących podwyżek dla członków zarządu. Lider tego ugrupowania już wcześniej w lokalnym radio nie ukrywał, iż marzy mu się stołek starosty, a jeden z jego pretorian, niedojrzały emocjonalnie,  rozpowiadał w urzędzie, że to „koniec Nowackiego”, w domyśle także i mojej osoby. O prawdziwych intencjach tej grupy najlepiej świadczy fragment mojego wpisu zamieszczonego niżej a dotyczącego spotkania ostatniej szansy, zaplanowanego na 18 listopada. Przestańcie Panowie opowiadać bzdury, że to my jesteśmy odpowiedzialni za rozpad koalicji, fakty  mówią co innego.

Bardzo ciekawy komentarz do zaistniałej sytuacji zamieścił były wicestarosta Przemysław Zowczak:

“W obecnym jeszcze rozdaniu, gmina Strzelno miała w zarządzie powiatu swojego wicestarostę i członka zarządu. W nowym rozdaniu nie ma żadnych szans na tak silną reprezentację naszej gminy w zarządzie powiatu. Ani dotychczasowy wicestarosta Marian Mikołajczak, ani wiceprzewodnicząca rady powiatu Magdalena Harasimowicz-Zawodniak, raczej nie zostaną w zarządzie. Krzysztof Szarzyński, w mojej ocenie, dba dużo bardziej o interes Mogilna niż Strzelna i jest jedną z osób ponoszących największą odpowiedzialność za pozostawienie Barczaka na stanowisku starosty, co m.in. umożliwiło realizację jego projektu zabrania szpitala ze Strzelna do Mogilna. Poparcie przez radnego Pawła Jankowskiego starego powiatowego układu (Tomasz Barczak i jego ekipa), w moim przekonaniu, jest drastycznie sprzeczne z dobrze pojętym interesem naszej gminy i naszych mieszkańców.

Podpisy obecnych członków zarządu, przewodniczących rady, członków komisji rewizyjnej i komisji zajmującej się finansami powiatu, pod wnioskiem o odwołanie starosty (czyli w rezultacie całego zarządu powiatu) pod zarzutem „niegospodarnego dysponowania środkami publicznymi” przez obecnego starostę (a właściwie biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy – cały zarząd powiatu kontrolowany przez radę powiatu), uderzają bezpośrednio w samych wnioskodawców. Jeśli taka niegospodarność miała miejsce, to współodpowiedzialnymi za to, jako członkowie zarządu, są Paweł Jankowski i Tomasz Krzesiński. Odpowiedzialność za brak właściwego nadzoru nad domniemanymi niegospodarnymi działaniami zarządu powiatu powinni również ponieść przewodniczący rady powiatu Robert Musidłowski i Wojciech Baran, wszyscy członkowie komisji rewizyjnej (Mateusz Lisiecki, Lucyna Heinich, Jerzy Łaganowski) oraz wszyscy członkowie komisji zajmującej się finansami (m.in. Tomasz Barczak, Krzysztof Szarzyński, Mirosław Leszczyński). Nie wierzę również, że tacy starzy i doświadczeni samorządowcy jak chociażby Jacek Kraśny i Jan Bartecki, nie zdawali sobie wcześniej sprawy z ewentualnych nieprawidłowości w gospodarowaniu publicznymi środkami przez zarząd powiatu. Pamiętam jak przed laty, ówczesny przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Szarzyński przy okazji opiniowania wykonania budżetu przez zarząd powiatu, chwalił celowość i gospodarność w wydatkowaniu publicznych powiatowych pieniędzy, na inwestycje umożliwiające w oczywisty sposób późniejsze przeniesienie szpitala ze Strzelna do Mogilna. Osoby współodpowiedzialne za domniemane nieprawidłowości wraz z osobami odpowiedzialnymi za niewłaściwy nadzór nad tym, beztrosko ujawniają to we wniosku o odwołanie starosty (zarządu powiatu) i za chwilę same zapewne rozdzielą pomiędzy sobą, opuszczone przez dotychczasowa koalicję stanowiska. I my mieszkańcy tego powiatu mamy wierzyć w bajki o ich dobrych intencjach? Ja w te bajki nie wierzę. Tym bardziej, że tego typu zarzut powinien pojawić się przy okazji dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu i powinien on zostać zweryfikowany przez RIO.”

Paweł Jankowski  w odpowiedzi na komentarz Przemysława Zowczaka: 

„doszło do próby obalenia koalicji że strony Starosty więc i tak zostałby tylko jeden członek zarządu że Strzelna. Trudna sytuacja pucz się nie udal a w takim przypadku trudno o dlasza współpracę.

Przemysław Zowczak w odpowiedzi na komentarz Pawła Jankowskiego: 

Nic nie wiedziałem o próbie naruszenia przez obecnego starostę, parytetu Strzelna w zarządzie powiatu. Nie znam również żadnych przyczyn uzasadniających takie działania ze strony starosty. Dlaczego jednak nie informował Pan wcześniej mieszkańców naszej gminy o narastających (tak się domyślam) problemach ze strony starosty z Mogilna? Zamiast tego zamieszczał Pan na fb relacje ze zrealizowanych inwestycji powiatowych, imprez sportowych czy wydarzeń kulturalnych. Inną kwestią jest zawarcie we wniosku o odwołanie starosty pozornych przyczyn Państwa działania, zamiast rzeczywistych powodów. To nas wyborców trochę obraża.

Marian Mikołajczak w odpowiedzi na komentarz Pawła Jankowskiego: 

„Panie Pawle, przykro mi jest, że próbując usprawiedliwić zerwanie przez Was koalicji z nami posuwa się Pan do kłamstwa. Rzeczywiście różnie między nami bywało w przeszłości. Czerwona lampka zapaliła się nam chyba w sierpniu, kiedy z mediów dowiedzieliśmy się, że występujecie ze wspólnego klubu radnych, nie racząc nas o tym poinformować. Tak nie robią szanujący się partnerzy. Mieliście do tego prawo, ale nawet w takim szambie jakim jest polityka (nota bene polityka powinna rozpoczynać się od szczebla wojewódzkiego wzwyż), są jakieś zasady, które świadczą także o kulturze danych osób. To wydarzenie zbiegło się z informacjami o prowadzonych rozmowach z PSL w sprawie nowej koalicji, w których miał uczestniczyć prominentny polityk tego obozu,bardzo niezadowolony ze zmiany, która nastąpiła w listopadzie 2018 roku. W takiej sytuacji nie mogliśmy zachować bierności,ale w tym momencie był jeszcze czas na porozumienie. Zwróciłem się do jednego z Pańskich kolegów z propozycją spotkania obu grup. Ustaliliśmy nawet miejsce i termin (18 listopada, godz. 19) Jakież było nasze zdziwienie kiedy okazało się, iż nikogo nie ma z Państwa grupy. Wtedy stało się jasne, że zostaliśmy wystawieni. Nawet na telefony starosty i moje nie odpowiadaliście, nie będę takiego zachowania oceniał od strony kultury osobistej, każdy czytający niech to sam oceni. Mam świadomość, iż immanentną cechą polityki jest posługiwanie się kłamstwem, co niestety jest bardzo przykre, ale apeluję do Was, nadal mam nadzieję, że do Kolegów sławami prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, skierowanymi do Ludwika Dorna i jego suki Saby: „Koledzy z Nowej Lewicy nie idźcie tą drogą” (drogą kłamstwa).

Paweł Jankowski w odpowiedzi na komentarz Mariana Mikołajczaka:

„chwila ja nie byłem w klubie a po drugie jak powinien Pan dobrze pamiętać zawisilem z Waszym klubem we wrześniu współpracę informując telefonicznie przewodniczącego klubu jak i starostę

Marian Mikołajczak w odpowiedzi na komentarz Pawła Jankowskiego:

„Proszę się tylko odnieść do tego, czy to co napisałem jest prawdą, czy kłamstwem z mojej strony. O nic innego do Pana nie apeluję. Zupełnie nie rozumiem Pana wpisu, to się ma nijak do mojego tekstu. Unika Pan szczerej odpowiedzi, ma więc Pan zadatek na zawodowego polityka (bynajmniej nie jest to w moich ustach komplement).
Link do dyskusji
https://www.facebook.com/StrzelnoOnline/posts/1050080992455525

Jak będzie wyglądała nowa koalicja ? Mamy nadzieję, że wkrótce się dowiemy.

Pod wnioskiem o odwołanie Starosty podpisało się dwunastu radnych.

Czy nowa koalicja rządząca w Radzie Powiatu będzie tak samo korzystna dla Strzelnian, jak dotychczasowa ?
Zagłosuj 👇🏻

5 komentarzy do “ROZPAD KOALICJI – KOMENTARZE

 • 2 grudnia 2021 o 08:10
  Permalink

  Widać Panie Piotrze jakim prostym i cynicznym jest Pan redaktorem. Niesety bardziej w d… już nie można wchodzić.

  Odpowiedz
 • 3 grudnia 2021 o 10:05
  Permalink

  Panie redaktorze.
  Pisząc komentarz pod wcześniejszym artykułem oczekiwałem, iż uzyskam odpowiedzi na zadane pytania. Jakże złudne było z mojej strony oczekiwanie, a wręcz bardzo krótkie. Kolejny artykuł ukazujący bark stronniczości z Pana strony. Zastanawiam się na jakiej uczelni konczył Pan dziennikarstwo ? skoro każdy kolejny artykuł wyłącznie ukazuje bardzo niski kunszt reporterski. Uważam wręcz, że użycie okreslenia kunszt to i tak zbyt duża nagroda jak dla Pana osoby. Może jednak z czasem pewne sugestie z mojej strony jednak dotrą do Pana osoby i wpłyną pozytywnie na poziom pisanych wywiadów, reportaży czy artykułów. Przepraszam zapomniałem jeszcze ując w tym momencie stylu prowadzonej przez Pana konwersacji na portalach społecznościowych. Wystarczy przeczytać pierwsze dwa wpisy czy też poczatek artykułu aby mieć już pełen obraz tego co Pan zamierza, a wszystko ukierunkowane jest tylko pod jeden cel. Czytając wiele portali czy też gazet lokalnych zamieszczanych w sieci nie spotkałem się jeszcze z takim poziomem gloryfikacji dokonań jedenj osoby. Nie chciałbym się tu zagłębiać w dłuższą polemikę ale miał Pan doskonały materiał np. przy problemach z wodą dla mieszkańców wsi. No cóż ale Pana wizja ukierunkowała się na bronieniu osoby Burmistrza a nie mieszkańców. Zadziwjace zdarzenie a raczej stawianie dobergo wizerunku jednostki nad dobrem ogółu mieszkańców. Pachnie tu niestety tak czasami komuny. Być może nie sprawdziłem tego obecny włodarz wywodzi się z szerego postkomunistów i to w tym momencie usprawiedliwiałoby Pańskie podejście.
  No cóż ciekawie czyta się materiał na portalu nawet dla tzw. ubawu czy kabaretu. Dlatego z uwagą będę przyglądał się dalszemu rozwojowi i poziomowi zamiszczanych artykułów. Życzę wytrwałości.
  M. S

  Odpowiedz
  • 3 grudnia 2021 o 19:56
   Permalink

   Witam serdecznie. Muszę Pana zmartwić. Raczej nie doczeka sie Pan poprawy treści. Dlaczego ? Ponieważ jestem w porównaniu do Pana tylko inżynierem mechanikiem. Portal prowadzę dla przyjemności informowania mieszkańców o tym co dzieje sie w gminie Strzelno. Po rządach Pana Matczaka postawiłem sobie za cel niedopuszczenia do sytuacji aby gminą kierowali ludzie nie nadający się do tego. Dotyczy to również powiatu. Podsumowując. Jakoś mało obchodzi mnie to co Pan o mnie myśli. Informujemy o wszystkich sprawach. Tych dobrych i tych złych. Pozdrawiam serdecznie szanownego panią/pana serdecznie.

   Odpowiedz
 • 3 grudnia 2021 o 20:46
  Permalink

  Bardzo ciekawa odpwiedź Piotr..Niestety musze stwierdzić, że nie poruszasz trudnych i niewygodnych tematów, które dotyczą obecnego włodarze. Widac, że nerwy Ci puszczają.

  Odpowiedz
  • 3 grudnia 2021 o 21:03
   Permalink

   Tak. To prawda. Strasznie zirytowała mnie ta cała sytuacja w powiacie,. Pozdrawiam i życzę stosunkowo udanego weekendu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: