UWAGA NA STRONY, KTÓRE ALARMUJĄ O PORWANIACH DZIECI

Uwaga!! Porwanie małego chłopca! Pomóż odnaleźć sprawców! Jest nagranie z monitoringu. – to treść dramatycznego apelu. Uwaga na strony, które alarmują o porwaniach dzieci. Stoją za nimi cyberprzestępcy, którzy wyłudzają nasze loginy i hasła do Facebooka, po to by nas okraść. KPP Mogilno potwierdza – nie doszło do porwania na terenie naszego powiatu.

Od jakiegoś czasu w sieci krążą informacje o porwaniach dzieci. Użytkownicy Facebooka udostępniają posta ze zdjęciem, którego tytuł brzmi: „ Porwanie chłopca ze szkoły w Strzelnie! Policja opublikowała nagrania”.

Klikając w nazwę linku znanego polskiego portalu informacyjnego faktycznie przekierowywani jesteśmy na zupełnie inną stronę. W artykule można przeczytać więcej informacji na temat porwania.

Pod artykułem można kliknąć w nagranie z monitoringu, które miało zarejestrować całe zajście.

Gdy klikniemy w „zaloguj się”, strona przekieruje nas na stronę, imitującą Facebooka – adres domeny, to nie „facebook.com” a url zupełnie innej witryny internetowej. Prośba jest o podanie adresu e-mail i hasła logowania do profilu.

To już kolejny raz, gdy w ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje dotyczące rzekomego porwania dziecka. Jest to informacja nieprawdziwa. Przypomnimy by nie „klikać” w podejrzane linki, nie udostępniać ich na profilach. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie mogą posłużyć do oszustwa na BLIK-a.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Cyberprzestępcy wykorzystując tego rodzaju informacje i nie mają żadnych skrupułów!

Jeśli dojdzie do prawdziwego porwania jak wielu internautów pozostanie obojętnych na komunikaty wysyłane przez instytucje, organizacje czy służby?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.