PRZYDATNE INFORMACJE O FOTOWOLTAICE I POMPACH CIEPŁA

Budowa pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia stosunkowo proste w budowie. Działanie pompy ciepła opiera się na pracy czterech podstawowych elementów. Każda pompa jest wyposażona w parownik, sprężarkę, skraplacz oraz zawór rozprężny. Urządzenia charakteryzuje estetyczny wygląd oraz wysoka kultura pracy.

Główne rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła są klasyfikowane ze względu na tzw. dolne źródło ciepła. W ten sposób wyróżniamy m.in. urządzenia gruntowe, wodne oraz powietrzne. Często można się również spotkać z klasyfikacją pomp ciepła jako powietrze-woda, woda-woda oraz glikol/solanka-woda. Obecnie największa popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenia tego typu nie wymagają bowiem dodatkowych nakładów inwestycyjnych związanych z odbiorem ciepła z dolnego źródła.

Zasada działania pompy ciepła

Urządzenia wykorzystują energię uzyskaną z dolnego źródła, a następnie oddają ją do źródła górnego. Dolnym źródłem energii może być woda, powietrze lub glikol. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że pompa ciepła pobiera energię z dolnego źródła i wykorzystuje ją do ogrzania wody (górnego źródła). W osiągnięciu celu kluczową rolę spełnia czynnik roboczy, który znajduje się w szczelnym układzie urządzenia.

Pierwszym etapem pracy pompy ciepła jest pobranie i przekazanie ciepła z dolnego źródła. Za ten etap odpowiada parownik. Następnie czynnik trafia do sprężarki. To właśnie tam jest podnoszone jego ciśnienie oraz temperatura. Skraplacz przejmuje czynnik już w postaci gazowej. W tym momencie energia cieplna jest oddawana do górnego źródła. Następstwem pracy skraplacza jest skroplenie czynnika. Po przejściu przez zawór rozprężny, czynnik wraca do parownika. Cały proces jest powtarzany w sposób ciągły pobierając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej.

Zalety pompy ciepła

Jest wiele korzyści płynących z użytkowania pomp ciepła. Urządzenia mają znaczny wpływ na obniżenie rachunków za energię, nie wydzielają zanieczyszczeń, a także są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Ze względu na budowę i zastosowane technologie, pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe.

Cicha i czysta praca sprawia, że pompa ciepła może być zwykle zainstalowana w dowolnie wybranym miejscu. Pompy ciepła doskonale spełniają swoją rolę zarówno w domowych warunkach, jak i zastosowane w budynkach komercyjnych/użyteczności publicznej.

Pompa ciepła, a instalacja fotowoltaiczna

Zasada działania pomp ciepła, które do pracy sprężarki potrzebują energii elektrycznej, pozwala na współpracę urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Instalacja fotowoltaiczna

Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów, które współpracując sprawiają, że zielona energia trafia do naszych gniazdek:

  • Panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne – składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne.
  • Licznik dwukierunkowy – mierzy przepływ prądu i umożliwia rozliczenie ilości wyprodukowanej przez nas energii i tej pobranej.
  • Falownik – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (produkowanego przez panele fotowoltaiczne) na prąd zmienny, a więc taki, który wykorzystujemy w naszych domach.

Jak działa fotowoltaika – schemat

  • Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele
  • Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, a więc światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały. Sprawność zjawiska zależy od struktury ogniwa fotowoltaicznego, miejsca, w którym są panele i warunków atmosferycznych.
  • Prąd stały zamieniany jest w falowniku na prąd zmienny.
  • Prąd zmienny płynie do naszych gniazdek i zasila sprzęty domowe.
  • W przypadku wyprodukowania zbyt dużej ilości energii płynie ona do sieci elektrycznej, a prosument może później skorzystać z jej 70-80%. Jeżeli ilość wyprodukowanej energii jest zbyt mała prąd pobierany jest z sieci. Żeby ilość produkowanego prądu była odpowiednia, w trakcie planowania montażu należy obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej.

·         KWp – fotowoltaika. Co to jest?

  • Przy okazji warto rozszyfrować skrót kWp (fotowoltaika). Co to jest i dlaczego warto zwracać uwagę na ten parametr? Kilo Watt Peak (kilowatopik) to charakterystyka, z którą często się stykamy. Oznacza ilość energii elektrycznej wytwarzaną w szczycie produkcji. Podaje się ją w standardowych warunkach, czyli przy temperaturze 25 stopni C. Przyjmuje się, że 1 kWp to 800 kWh zużytych przez rok. Przeciętne zużycie w przypadku gospodarstwa to zwykle 2400 kWh. Wynika z tego, że szacunkowo najczęściej potrzebna jest instalacja o mocy 3 kWp. Znowu przyjmuje się, że aby osiągnąć 1 kWp należy w standardowych warunkach ułożyć 5,5 m2 powierzchni typowych paneli. Znając te dane, możemy sami wstępnie oszacować wielkość inwestycji, która nas czeka.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.