WTORKI Z NGO – KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH WSZEDZIEŃ

Koło Gospodyń Wiejskich we Wszedniu powstało w latach 1945-1946. W grudniu 2019 roku zostało zarejestrowane w ARiMR. Od tego czasu przewodniczącą jest Kinga Woroch, z-cą Sylwia Piotrowicz a skarbnikiem Agnieszka Kaszyńska. Obecnie do KGW we Wszedniu należy 22 członków.

Naszym głównym celem jest  wspieranie społeczności z naszego terenu, aktywizowanie mieszkańców oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet. Staramy się podejmować działania na rzecz integracji mieszkańców oraz zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci.

Czynnie współpracujemy  z Sołtysem, Radą Sołecką oraz Szkołą Podstawową we Wszedniu i Stowarzyszeniem Miłośników Szkoły „Kubusiowi Przyjaciele”, Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną w Mogilnie, Zespołem Szkół w Bielicach oraz innymi kołami gospodyń.

Przez 75 lat swojej działalności Koło Gospodyń we Wszedniu uczestniczyło w wielu przedsięwzięciach,  które odbywały się na terenie naszej gminy i Powiatu. Dzięki funduszom które pozyskujemy od 2019 roku członkowie koła uczestniczą również w wielu szkoleniach i warsztatach miedzy innymi:

– podczas Kongresu Zielarskiego i warsztatów w Poznaniu poznawałyśmy praktyczne zastosowanie ziół w kuchni i kosmetyce

– szkoleniu „Tradycyjna Gęsina Wiejska”,  nabyłyśmy wiedzę o przyzagrodowym  chowie gęsi, o walorach odżywczych i kulinarnych gęsiny.

–  warsztatach serowarskich  i wędliniarskie  na Podlasiu poznałyśmy tradycyjne metody produkcji serów korycińskich oraz nauczyłyśmy się robić kiełbasę białą.

Pozyskujemy również pieniążki dzięki projektom, które piszemy do gminy i powiatu np.:

„Biesiada z mlekiem i zbożem” – impreza cykliczna przez 3 lata

„Świętoziół”

Pozyskane fundusze pozwoliły nam również doposażyć naszą świetlicę w nowoczesny sprzęt gastronomiczny i cateringowy.

Plan na przyszłość to przede wszystkim:  praca nad integracją wsi poprzez  organizację zabaw, wyjazdów do kina, rajdów rowerowych, spotkań przy ognisku, czy grillu, szkolenia i warsztaty oraz promowanie naszej wsi i koła podczas  różnych imprez na naszym terenie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.