„SOBÓTKA W STODOŁACH” JUŻ ZA NAMI

Festyn rodzinny „Sobótka” organizowany przez Stowarzyszenie Stodoły – Ośrodek Działań Twórczych odbył się w Stodołach po raz drugi, to wydarzenie, w czasie którego organizatorzy nawiązują do tradycji nocy sobótkowej, aby stworzyć wydarzenie kulturalne o bogatym programie warsztatowym i oryginalnym, magicznym nastroju.

Osią tematyczną dla tegorocznej Sobótki było wielowątkowe znaczenie ziół w kulturze. Kulminację znalazł tu projekt „Zielnik kujawski”, czyli cykl spotkań warsztatowych prowadzonych przez Joannę Małaczek i Magdalenę Ligocką. Na plenerowej wystawie można był oglądać zielniki i kompozycje kwiatowe wykonane przez uczestników warsztatów. Odbyło się także spotkanie warsztatowe z Elizą Sutkowską, etnologiem z Muzeum Etnograficznego we Włocławku, wykład: „O magicznym i symbolicznym znaczeniu ziół” przyciągnął wielu słuchaczy. Obok w „Chatce zielarki” trwały warsztaty z plecenia wianków. Uzupełnieniem artystycznych działań związanych z zielarstwem były zajęcia „Graficzna łąka”, warsztaty z grafiki, na których uczestnicy techniką linorytu wykonywali własne kompozycje kwiatowe oraz warsztaty „Ceramiczna łąka, w czasie których powstawały gliniane płaskorzeźby z reliefową kompozycją roślin polnych pod kierunkiem Dawida Wawrzyniaka.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, dzieci kreowały przestrzenne kompozycję kwiatu paproci, towarzyszyła im lektura podania p.t: „Kwiat Paproci” ze zbioru „Bajarka opowiada” Marii Niklewiczowej, przeczytała ją Ewelina Jagodzińska, która prowadziła konferansjerkę. „Rytmy nocy” – to kolejna nowatorska inicjatywa stowarzyszenia, obejmowała wspólne muzykowanie: warsztaty perkusyjne prowadziła Patrycja Wójcik, tło dźwiękowe wydarzenia aranżowali: Marta i Krzysztof Buzowie, przeważały w nim instrumenty perkusyjne i bębny afrykańskie. Instrumenty tybetańskie prezentowała Jolanta Kapuścińska. Na koniec, zamykając cykl zajęć dla dzieci, odbyła się „Yoga na kocyku”, czyli ćwiczenia relaksacyjne i harmonizujące dla najmłodszych poprowadziła je Eliza Oliwkowska. Dla dorosłych zabawa rozpoczęła się po zmierzchu, przy ognisku można było wspólnie pomuzykować, pośpiewać i potańczyć. Dziękujemy Elżbiecie Piniewskiej Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego za wsparcie finansowe. Serdeczne podziękowania dla wolontariatu: Barbary Narbut i Natalii Czarniak oraz dla Domu Kultury w Strzelnie.

Info: Stowarzyszenie „Stodoły”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: