ZDECYDOWALI O LOSIE SZKOŁY W WRONOWACH

Z dniem 31 sierpnia 2021r. zlikwidowana zostanie Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wronowach. Taką decyzję podjęli radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.

Względy ekonomiczne, stan budynku oraz mała liczebność klas skłoniły Radę Miejską do podjęcia takiej decyzji. W obecnym roku szkolnym do placówki uczęszcza 46 uczniów (klasy IV-VIII) oraz 5 dzieci do oddziałów przedszkolnych. Z analizy demograficznej wynika, że szkoła ulega „samolikwidacji”. Brakuje perspektyw na utworzenie pierwszej klasy, ponieważ wśród dzieci z oddziałów przedszkolnych nie ma sześciolatków. Gmina proponuje, aby uczniowie z obwodu SP Wronowy byli dowożeni do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Strzelnie. Na uczniów czekają tutaj lepiej wyposażone sale, przestrzeń, bezpieczniejsze warunki podczas lekcji wychowania fizycznego w dwóch dużych salach gimnastycznych, dostęp do świetlicy oraz stołówki.

W placówce zatrudnionych jest obecnie 21 nauczycieli oraz 3 pracowników obsługi. Otrzymają oni propozycję pracy w innych jednostkach szkolnych- czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Istotną przyczyną likwidacji są względy ekonomiczne. Rządowa subwencja pokrywa zaledwie 55,9% kosztów utrzymania szkoły, natomiast koszt utrzymania jednego ucznia sięga do 20 tys. zł. Dla porównania koszt utrzymania jednego ucznia w strzeleńskich szkołach to 7-8 tys. zł., a w Markowicach 11-12 tys. zł. Należy podkreślić, że Gmina Strzelno realizuje obecnie program postępowania naprawczego gminnych finansów. To już ostatnia placówka wiejska, która zostanie zamknięta.

One thought on “ZDECYDOWALI O LOSIE SZKOŁY W WRONOWACH

  • Ja chciałem zadać pytanie jakie oszczędności skoro nauczyieli przenosi sie do innych szkół a jak twierdzi Pan Burmistrz budynki byłych szkół w Ciechrzu i Stodołach są ogrzewane?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.