NOWE KARY I PRZYWILEJE DLA PIESZYCH

Posłowie uchwalili 21 stycznia 2021 r. bardzo ważne zmiany w Prawie o ruchu drogowym a mianowicie wprowadzono zakaz rozmawiania prze telefon komórkowy lub inne urządzenie elektroniczne w czasie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych.

Nowy punkt 8 wprowadzony do Art. 14 ustawy brzmi jak poniżej:

„8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

Dotychczas Art. 14 wygląda tak:

Prawo o ruchu drogowym – Art. 14. Zabrania się:

 • 1) wchodzenia na jezdnię:
 • a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
 • 2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
 • 4) przebiegania przez jezdnię;
 • 5) chodzenia po torowisku;
 • 6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
 • 7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

W nowym Prawie o ruchu drogowym wprowadzono też m.in.:

 • przepis, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem
 • zakaz jazdy na zderzak
 • ograniczenie prędkości do 50 km/h przez całą dobę na terenie zabudowanym
 • przepis, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu
 • nakaz, by pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

Wysokości mandatów dla pieszych wahają się obecnie od 50 zł do 100 zł w zależności od wykroczenia. Ile będzie wynosił mandat za rozmawianie przez telefon komórkowy podczas przechodzenia przez jezdnię – jeszcze nie wiadomo.

Zmiany mają wejść w życie dopiero 1 czerwca 2021 r. ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie m.in. akcji informacyjnej dla Polaków. Teraz projekt ustawy trafił do Senatu a potem (jeśli senatorowie nie wniosą poprawek) do podpisu prezydenta.

Przyjęte w Sejmie zmiany w Prawie o ruchu drogowym przewidują rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych. W projekcie ustawy przygotowanej przez rząd przewiduje się uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na
drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe). W czwartek, 21.01.2021 r. posłowie przyjęli ważne zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Jakie to zmiany:

Pieszy pod szczególną ochroną

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wprowadzono też dla kierowców obowiązek zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych. Na razie posłowie nie zdecydowali się za zapis, by pieszy oczekujący na przejście miał pierwszeństwo (tak jest w kilku krajach Europy). Takie zmiany nie są jednak wykluczone w niedalekiej przyszłości.

źródło: GAZETApomorska

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: