UWAGA NA KRUCHY LÓD

Ujemne temperatury w nocy, a dodatnie w dzień, sprawiają, że lód na jeziorach lub rzekach robi się cieńszy i bardziej kruchy. Musimy pamiętać, że wejście na taką taflę jest zawsze ryzykowne i może skończyć się tragicznie.

Kilka mroźnych dni i nocy, które ostatnio występowały w całym kraju spowodowało, że zbiorniki wodne zamarzły, a pokrywa lodowa była na tyle gruba, że wiele osób korzystało z możliwości chodzenia po lodzie.

Jednak mrozy odpuściły i termometry zaczęły wskazywać dodatnie wartości. Tym samym grubość lodu powoli i systematycznie maleje. W takiej sytuacji wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Pamiętajmy również, że jego grubość i wytrzymałość jest zmienna. Zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów, czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest zawsze niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

Mogileńscy policjanci w okresie zimy regularnie kontrolują zamarznięte jeziora i rzeki. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo tych, którzy chcieliby wykorzystać pokrywę lodową do ślizgania, czy też amatorskiego połowu ryb.

Dlatego szczególnie apelujemy do rodziców. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. Z kolei wędkarzom przypominamy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Źródło i foto: KPP Mogilno

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.