POSEŁ ŁOŚKO CHCE ZABEZPIECZENIA ŚRODKÓW NA OBWODNICĘ STRZELNA

Poseł Magdalena Łośko złożyła do projektu budżetu państwa na 2021 r. poprawki dotyczące inwestycji drogowych na terenie naszego regionu. Poprawki opiewają na kwotę 70 mln zł.

 Wśród zgłoszonych przez Poseł poprawek znajdują się poprawki dotyczące:

1)       Zabezpieczenia środków finansowych na budowę obwodnicy Kruszwicy – I etap (o wartości 20 mln zł)

2)       Zabezpieczenia środków finansowych na budowę obwodnicy Strzelna w ciągu DK15 i DK25 – I etap (o

wartości 20 mln zł)

3)       Modernizacja DK15 na odcinku Inowrocław – Toruń – I etap (o wartości 30 mln zł)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na dokumentację projektową obwodnic Kruszwicy i Strzelna. Niestety do tej pory nie zabezpieczono żadnych środków na realizację tych inwestycji. Jak wskazuje Poseł Magdalena ŁośkoBez zabezpieczenia środków na realizację budowy – dokumentacja projektowa obwodnic będzie warta tyle, ile karty wyborcze Ministra Sasina. Żadna z tych inwestycji nie została wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych, nie zabezpieczono żadnych pieniędzy na samą budowę.

Inną niepokojącą wiadomością jest fakt, że Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a także Ministerstwo Infrastruktury i podległa mu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podają trzy całkiem różne terminy realizacji inwestycji. Wojewoda wskazuje termin rozpoczęcia prac na IV kwartał 2024 r., Ministerstwo Infrastruktury wskazuje termin 2027-2029, z kolei GDDKiA lata 2025-2030. Jak wskazuje Poseł Magdalena Łośko – z czasem swoją ważność straci również dokumentacja projektowa.

Zaproponowano przez Poseł Magdalenę Łośko poprawki – umożliwią zabezpieczenie środków na wykonanie I etapu obwodnic Kruszwicy i Strzelna. Ich odrzucenie skutkować będzie brakiem środków m.in. na wykup gruntów i sfinalizowanie wszystkich formalności niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.

Trzecia z poprawek dotyczy modernizacji drogi krajowej nr 15 na odcinku Inowrocław-Toruń. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Poseł Magdalenę Łośko oraz Senatora Krzysztofa Brejzę, że w planach resortu jest kompleksowa modernizacja Drogi Krajowej nr 15. Należy jednak zabezpieczyć środki na realizację tych zapowiedzi. Modernizacja DK15 w połączeniu z obwodnicą Strzelna pozwoli na sprawne połączenie południowo-zachodniej część województwa z autostradą A1.

W ocenie Poseł M. Łośko „Kompletna realizacja tych trzech inwestycji odciąży miasta, poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych, a także zwiększy szansę rozwoju gospodarczego południowo-zachodniej części naszego Województwa – m.in. poprzez lepszy dostęp do autostrady A1”.

Należy wspomnieć, że zgłoszone poprawki były już przedmiotem prac w parlamencie RP na początku 2020 r. Poseł Magdalena Łośko i Senator Krzysztof Brejza na początku 2020 r. składali wyżej wymienione poprawki do projektu budżetu państwa na 2020 r. W marcu br. Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości – poprawki odrzucił, tym samym dotychczas nie zapewniono żadnych środków na realizację zapowiadanych przez rząd inwestycji.

Info: Magdalena Łośko

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.