BYŁY BURMISTRZ Z ZARZUTAMI

Jak informuje tygodnik PAŁUKI w wydaniu z 17 września b.r. w artykule pt. „Były burmistrz Ewaryst M. oskarżony”, w sierpniu b.r. inowrocławska prokuratura przesłała do Sądu Rejonowego w Mogilnie akt oskarżenia skierowany przeciwko byłemu burmistrzowi Ewarystowi M. za nieprawidłowości przy przebudowie Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu i powstaniu ZAZ w budynku w Strzelnie. Inwestycja została sfinansowana ze środków PFRON i gminy. Całkowity koszt inwestycji opiewał na 7,4 mln zł.


Zarzuty kontrolerów NIK dotyczyły rozpoczęcia budowy przed zgromadzeniem dokumentacji projektowej, zmianą jej treści w trakcie budowy, zlecenie dodatkowych prac bez dokumentacji i bez przetargu na kwotę 760 tys zł., nieprawidłowe rozliczenie prac oraz zawyżenie wartości inwestycji o 562.300 zł., w związku z zastosowaniem tańszych materiałów, niż zostały wykazane w dokumentacji. Również część prac wykonano w mniejszym zakresie, bądź nie wykonano ich w ogóle, lub wykonano z usterkami, niezgodnie ze specyfikacją techniczną, co oznacza, że protokoły odbioru nie zawierały prawdziwych informacji, a odbiory robót były niezgodne z przepisami.
Burmistrz Dariusz Chudziński po wygranych w 2018 roku wyborach musiał do końca rozliczyć inwestycję i zwrócić dofinansowanie z PFRON, co z odsetkami wyniosło 301.238,65 zł., a którą to sumę po negocjacjach z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Elżbietą Piniewską udało się obniżyć do 50% należnej kwoty do zwrotu.
Byłemu burmistrzowi na podstawie artykułu 305 paragraf 2 kk i art. 90. prawa budowlanego grozi odpowiedzialność karna.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: